Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Silne, odważne, wyjątkowe. Znamy Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur

Fot. W. Chromy

Prof. dr hab. inżynier Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska, specjalistka w dziedzinie biotechnologii środowiskowej z UWM w Olsztynie otrzymała główny tytuł Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur. Galę Kobiet Sukcesu zorganizowano po raz 27. z okazji Międzynarodowego Święta Kobiet.

W tym roku wydarzenie, którego inicjatorką i organizatorką jest dziennikarka i prezeska Fundacji „Moda na Warmię i Mazury” Ewa Domaradzka-Ziarek, odbyło się pod patronatem honorowym prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Gala odbyła się pod hasłem „Polskie kobiety awangardą rozwoju Europy”.

Przypomnę, że pomysł się zrodził w Radiu Olsztyn. Wtedy, gdy byłam jeszcze dziennikarką tego radia, prowadziłam cykl audycji pod nazwą Kobiety Sukcesu. Być może dlatego ta inicjatywa z takim zainteresowaniem się spotyka, że kobietom brakuje tego docenienia, tego zauważenia, co one robią

– powiedziała Ewa Domaradzka-Ziarek.

Kandydatki do tytułu zgłaszali przedstawiciele regionalnych mediów, organizacji społecznych i samorządów. Są nimi panie, które w minionym roku były bohaterkami dziennikarskich publikacji, zostały zauważone przez swoje środowiska, otrzymały nagrody w różnych dziedzinach. Złotą Dziesiątkę i spośród niej Kobietę Sukcesu 2025 wyłoniła kapituła, składająca się z autorytetów i uznanych postaci regionu.

Główny tytuł Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur przyznano prof. dr hab. inż. Agnieszce Cydzik-Kwiatkowskiej, specjalistce w dziedzinie biotechnologii środowiskowej, za podjęcie w pracy naukowej niezwykle ważnego problemu eliminacji z obiegu przyrodniczego mikroplastiku. Jej dokonania mają ogromne znaczenie dla ochrony zasobów wodnych i walki z globalnymi problemami zanieczyszczenia środowiska.

Na co dzień zajmuję się szeroko pojętą ochroną i inżynierią środowiska, to znaczy badaniami, które mają na celu poprawę stanu naszego środowiska. Jeżeli chodzi o ostatnie lata, to głównie zajmuję się badaniem usuwania mikro zanieczyszczeń, w szczególności mikroplastiku. Obecnie tematyka mikro zanieczyszczeń staje się coraz bardziej popularna, ponieważ zaczynamy sobie zdawać sprawę, jak dużym są dla nas zagrożeniem, szczególnie mikroplastik.No i moje badania mają między innymi na celu poprawę usuwania tego mikroplastiku ze środowiska, identyfikacji mikroorganizmów, które mogą być w tym pomocne, ocenę wpływu, jak mikroplastik wpływa na procesy biologiczne w środowisku. Taka szeroka analiza tego, w jaki sposób obecność mikroplastiku wpływa na to, co nas otacza

– wyjaśniła.

Czy czuje się kobietą sukcesu?

Dla mnie największym sukcesem jest szczęśliwa rodzina, natomiast cieszę się, że wiadomo, każdy się by cieszył z tego, że jego praca jest w pewien sposób doceniana. Zawsze w badaniach kieruję się jakimś takim wyższym celem. Chciałabym, żeby rzeczywiście moja praca przyczyniała się do czegoś dobrego i pracując właśnie, czy zajmując się tematyką związaną z ochroną środowiska, mam poczucie spełniania pewnej misji

– dodała.

Co roku internauci spośród Złotej Dziesiątki wybierają swoją Kobietę Sukcesu. Zwyciężczynią tego plebiscytu w głosowaniu facebookowym została Anna Lewikowska, sołtyska sołectwa Waszulki, działaczka społeczna i animatorka kultury lokalnej, szkoleniowiec z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości społecznej. Szkoli osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, bezrobotnych i osoby z niepełnosprawnościami.

Prowadzę spółdzielnię socjalną Sposób na Życie. Aktywizujemy osoby wykluczone społecznie i zawodowo, aktywizujemy seniorów i młodzież. Organizujemy warsztaty, kursy, szkolenia i spotkania. Pomagamy też zaktywizować się zawodowo, żeby wejść na rynek pracy i zacząć nowe życie (…) Czuję się kobietą sukcesu. To dodaje mi skrzydeł, żeby dzielić się tym sukcesem z innymi

– powiedziała Anna Lewikowska.

Laureatki 27. edycji Kobiet Sukcesu na Warmii i Mazurach:

  • prof. dr hab. inż. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska – specjalistka w dziedzinie biotechnologii środowiskowej, kierownik Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska, wykładowca na Wydziale Geoinżynierii UWM.
  • Joanna Szaban – menedżerka w branży IT, testerka oprogramowania, autorka projektu Fake Detector – platformy AI do identyfikacji kontentu online.
  • Elżbieta Zabłocka – starosta Powiatu Bartoszyckiego, działaczka samorządowa.
  • Barbara Marta Morawska – mrągowianka urodzona na Wileńszczyźnie, prezeska Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, od 30 lat współorganizatorka Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.
  • Monika Kazimierczyk – instruktorka teatralna i animatorka kultury, reżyserka i dramoterapeutka, twórczyni Teatru „Przebudzeni” z PSONI Koło w Ostródzie.
  • Marta Drózda-Kulkowska – dyrygent chóru OSM I stopnia oraz nauczyciel teorii muzyki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, Dyrygent i Dyrektor Artystyczny chóru „Cantata” z Elbląga.
  • Magdalena Socha – psycholog, dyrektorka międzynarodowego festiwalu o tematyce penitencjarnej w Olsztynie, rzeczniczka prasowa dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie, w stopniu majora.
  • Agnieszka Ewald – znana jako „Facetka od Stresu”, certyfikowana coach, trenerka biznesu i konsultantka kryzysowa. Twórczyni pierwszej w Polsce platformy z relaksacjami dla pokolenia Z.
  • Anna Lewikowska – sołtyska sołectwa Waszulki; animator kultury lokalnej, szkoleniowiec z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości społecznej.
  • Beata Brokowska – dziennikarka, freelancerka; badaczka losów i twórczości warmińsko-mazurskiej rzeźbiarki Balbiny Świtycz-Widackiej. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Pojezierze” w Olsztynie.

Gościem honorowym gali był Ignacy Niemczycki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Patronatem medialnym tego wydarzenia było m.in. Radio Olsztyn.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. W. Chromy

Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska. Fot. W. Chromy

Anna Lewikowska. Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Niebojewska/B. Świerkowska-Chromy