Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Susza i nawalne deszcze. Jak przygotować się na skutki zmian klimatycznych?

Województwo warmińsko-mazurskie musi lepiej przygotować się na skutki zmian klimatycznych – przyznają wspólnie samorządowcy i naukowcy.

Według naukowców, ale i przedstawicieli administracji, zmiany klimatyczne są coraz większym wyzwaniem, a ich skutki widać także w województwie warmińsko-mazurskim. W regionie, oprócz samego ocieplenia klimatu, najbardziej dojmujące są dwa efekty tych zmian.

Z jednej strony mamy suszę. Rozmawiałem niedawno z ministrem rolnictwa na ten temat, on już jest przerażony tegoroczną sytuacją. Z drugiej strony – nagłe opady atmosferyczne, które powodują podtopienia. My jesteśmy z tego powodu przed dużymi inwestycjami na obszarze Żuław

– powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.

Województwo warmińsko-mazurskie, jako jeden z kilkudziesięciu regionów z całej Unii Europejskiej, bierze udział w pilotażowym programie, który ma na celu stworzenie rozwiązań niwelowania skutków zmian klimatycznych na poszczególnych obszarach. Wstępne wnioski naukowców zaangażowanych w program jasno pokazują, że naszymi problemami są susza oraz nawalne deszcze, a także nadmierne parowanie wody i że powinniśmy pracować na rzecz lepszego zatrzymywania wody w środowisku.

Obniża się poziom wód gruntowych. Mamy za mało zasobów wody z zimy i wiosny. Chodzi teraz o wypracowanie regionalnych sposobów radzenia sobie z deficytem wody. Z takich najbardziej popularnych form są przede wszystkim kwestie związane z odbudową małej retencji, czyli budowanie niewielkich zbiorników, które byłyby takimi zbiornikami na zapas

– mówiła kierująca projektem profesor Katarzyna Glińska-Lewczuk z Katedry Gospodarki Wodnej i Klimatologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Samorządowcy podkreślają też, że choć przepisy związane z ochroną środowiska bywają utrudnieniem przy różnego rodzaju inwestycjach, to jednocześnie nie można sobie pozwolić na zapominanie o tej ochronie.

Biorąc pod uwagę to, w jakim regionie żyjemy i że nie mamy żadnego przemysłu, który mógłby dawać pieniądze, to środowisko to jest nasz zasób, o który powinniśmy dbać, bo w rezultacie to jest to, co przyciąga do nas ludzi

– przekonywał Krzysztof Szulborski, przewodniczący Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska