Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Szpitale powiatowe czekają duże zmiany. Resort zdrowia szykuje program naprawczy
Przed nami duże zmiany w szpitalnictwie, zwłaszcza powiatowym. Ministerstwo Zdrowia opracowuje program naprawczy, który ma wyciągnąć placówki z finansowej zapaści. Założenia przedstawiane są w regionach.
W urzędzie wojewódzkim w Olsztynie zebrał się konwent starostów. Podczas spotkania starostowie dowiadują się o planowanych zmianach w finansowaniu i organizacji szpitali powiatowych. Niepokojąca jest skala zadłużenia i tempo jego przyrostu. Wiele placówek nie ma pieniędzy na pokrycie bieżących zobowiązań, w tym np opłat za energię elektryczną. Wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer podkreślał, że w naszym regionie jest duże zrozumienie i zgoda na współdziałanie.
Założenia ministerstwa przedstawiał Andrzej Zakrzewski – dyrektor NFZ w Olsztynie. Wyjaśniał, że zmiany muszą wejść w życie nie tylko dlatego że szpitale wymagają reorganizacji, ale również z powodu zmieniających się potrzeb społeczeństwa. Dla przykładu podał m.in. liczbę porodów w Warmińsko-Mazurskiem, która w ciągu czterech lat zmalała o 4 tysiące, czyli o 30 procent. Ostatni spis ludności pokazał też, że jest nas 80 tysięcy mniej.
W 2050 roku w regionie będzie żyło nie milion 300 tysięcy mieszkańców, a milion. Musimy się do tego przygotować
– mówił.
Jednym z proponowanych pomysłów na poprawę sytuacji w szpitalach jest nie dublowanie specjalizacji, zwłaszcza, kiedy między placówkami nie ma dużej odległości. W tym kierunku już od kilku lat idzie Szpital Powiatowy w Kętrzynie, o czym mówił starosta Michał Kochanowski. Jak podkreślał, przez konsolidację oddziałów, rezygnację z niektórych dziedzin, a także prowadzone remonty (w tym najważniejszy w ostatnim czasie bloku operacyjnego), rozwój chirurgii ogólnej i ortopedycznej, szpital zaczął wychodzić na prostą.
W podobnym tonie wypowiadał się także starosta elbląski Maciej Romanowski. Odnosząc się do Szpitala Powiatowego w Pasłęku mówił, że ten radzi sobie dobrze, bo 15 lat temu przekształcono go w spółkę. Od 5 lat nie generuje strat i jest sukcesywnie doposażany. Uznano też, że nie może być konkurencją dla szpitali wojewódzkiego i miejskiego w Elblągu, a ich uzupełnieniem. I to jest kierunek, który winduje placówkę na jedną z najlepiej zarządzanych w regionie. – Szpital w Pasłęku stawia obecnie na rozwój ZOL-u (zakładu opiekuńczo-leczniczego) i rozbudowę rehabilitacji zarówno dziennej, jak i całodobowej – podkreślał starosta.
Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie w życie wejdzie zaproponowany przez resort zdrowia program naprawczy. Jedynie wiemy, że ma być wdrażany przez 10 lat. Dodajmy, że obecnie zadłużenie wszystkich szpitali, nie tylko powiatowych, sięga na Warmii i Mazurach 40 mln złotych i jest największe w Polsce.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Olsztyński MPEC w dobrej kondycji. Spółka pokazała wyniki finansowe
- Likwidacja porodówek w regionie? Ministerstwo odpowiada
- Andrzej Śliwka: nie widzę przeciwwskazań, żeby wybudować w Elblągu nowy stadion
- 1 marca rusza Krajowa Administracja Skarbowa. Ma skuteczniej walczyć z przestępczością celną i podatkową