Tajemnice Wzgórz Dylewskich odkrywane przez artystów z całej Polski
W Glaznotach, niewielkiej miejscowości zagubionej w nieco tajemniczej krainie Wzgórz Dylewskich, dzieją się ciekawe artystycznie rzeczy.
W tej chwili realizujemy projekt pleneru artystycznego – tłumaczy regionalista doktor Wiesław Skrobot:
Składa się z dwóch części, jedną z ich jest plener rzeźby w kamieniu. Tutaj przybyli artyści z Gdańska, Wrocławia Krakowa, Wieliczki i innych miejsc Polski. Natomiast w plenerze malarskim bierze udział grono artystów z Iławy, Ostródy.
Mamy zespół składający się z 22 osób. Efektem ich pracy mają być dzieła, które będą przedstawiały wartości Wzgórz Dylewskich, które na co dzień nie są dostrzegane i trzeba je wydobyć, dzięki znajomości tej krainy.
Doktor Wiesław Skrobot dodał także, że przygotowania do pleneru zaczęły się już w maju i czerwcu. Wtedy organizatorzy przygotowali dla artystów objazdy po Wzgórzach Dylewskich, aby poznali teren.
To bardzo twórczy projekt. Warto już teraz zapoznać się z pracą uczestników. Szczególnie interesujące jest chyba podglądanie pracy rzeźbiących w kamieniu, a odbywa się to na terenie dawnego gospodarstwa pastora tzw. „pole obrzędowe” przy gotyckim kościele wiejskim w Glaznotach, w sąsiedztwie kamiennego Kręgu Wspólnoty Kultur.
Wernisaż przewidziany jest na dzień 30 września, podczas podsumowania Europejskich Dni Dziedzictwa na Wzgórzach Dylewskich. Wydarzenie to zorganizowane zostanie we wspomnianym kościele.
Autor: R.Lesiński
Redakcja: A.Podbielska