DZIŚ: 14 °C pogoda dziś

Trwa medalowa passa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami

Klasa Hansa 303

Polscy żeglarze dominują w klasie Hansa 303. Dwa złote medale i jeden srebrny wywalczyli żeglarze z niepełnosprawnościami w Mistrzostwach Europy klasy Hansa 303.

W kategorii single Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn) zdobył złoty medal, a Olga Górnaś-Grudzień (AKS OSW Olsztyn) wywalczyła srebrny krążek. Oboje też zdobyli złoto tworząc załogę w kategorii Hansa 303 double.

To nie były łatwe mistrzostwa. W hiszpańskim Los Alcazares koło Murcii panowały trudne warunki do żeglowania. Żeglarze wiele godzin spędzali na wodze czekając na wiatr, a dla Piotra Cichockiego i Olgi Górnaś-Grudzień wysiłek był podwójny, gdyż najpierw startowali pojedynczo, a po zakończeniu rywalizacji w klasie Hansa 303 single zmieniali łódkę na dwuosobową ścigając się razem w klasie Hansa 303 double.

O ile dominacja Piotra i Olgi w kategorii double nie podlegała żadnej dyskusji – wygrali wszystkich 9 wyścigów – to w kategorii single Polacy do końca nie byli pewni swoich medali. Wśród mężczyzn Piotr Cichocki miał świetny początek regat, potem do głosu doszedł Hiszpan Alex Solera Quiroga i to właśnie on prowadził przed ostatnim wyścigiem. W decydującym momencie Piotr Cichocki popłynął jednak jak profesor, wygrał wyścig i całe mistrzostwa.

4 wyścigi dziennie w pełnym słońcu to naprawdę duży wysiłek. Dobrze, że była walka i emocje do samego końca, bo wygrywanie wyścigu za wyścigiem jest trochę nudne dla kibiców. Hiszpan wysoko postawił poprzeczkę, ale trzeba zauważyć, że jest on żeglarzem pełnosprawnym i startował w kategorii Open. Zwycięstwo nie przyszło łatwo

– powiedział Piotr Cichocki.

Olga Górnaś-Grudzień przez całe regaty toczyła walkę o miejsce na podium. Złoto było poza zasięgiem, ale dobra druga część mistrzostw w wykonaniu Olgi zaowocowała srebrem. Polka uległa tylko Hiszpance Ainie Gelpi. Na 15. miejscu rywalizację ukończył debiutujący w imprezie rangi mistrzowskiej Michał Dżugan (Jacht Klub Koszalin).

Trudno mi było przyzwyczaić się do specyficznych warunków. Krótka, nieprzyjemna fala, do tego mało wiatru. Musiało minąć trochę czasu zanim złapałam właściwy rytm. Mimo tego, byłam druga wśród kobiet, a dodatkową satysfakcję sprawiło wygranie wszystkich wyścigów w załodze z Piotrem