Tylko te listy po nich pozostały – historia rodziny Sybiraków
„Tylko te listy po nich pozostały” – tak zatytułowana jest publikacja korespondencji Eugenii i Władysława Simpsonów, zesłańców na Syberię w 1940 roku. W Polskim Radiu Olsztyn odbyła się promocja nagranego w naszej rozgłośni audiobooka.
To poruszające świadectwo czasu i wielkiej ludzkiej miłości. Niezwykła książka i audiobook prezentują losy rodziny Simsonów. Publikacja zawiera 26 listów przesyłanych do rodziny przez Eugenię i Władysława Simsonów, wywiezionych przez Sowietów w 1940 roku z Białowieży do posiołka Gramotucha w obwodzie nowosybirskim.
Autorka listów Eugenia Simson zmarła na zesłaniu w pierwszych dniach lutego 1941 roku, tuż po urodzeniu syna Eugeniusza, który udostępnił korespondencję do publikacji. Pomimo tragicznego, ciężkiego losu, jakiego doświadczyła, są one pełne młodzieńczego optymizmu i nadziei na odmianę losu oraz świadomości, że użalanie się nad własną dolą może tylko pogłębić tęsknotę za rodzicami, bratem i siostrą, innymi krewnymi i znajomymi pozostawionymi w Polsce i grozić utratą zdrowia. Co ciekawe, przebija z nich zainteresowanie wydarzeniami nie tylko dnia codziennego, ale również tego, co rozgrywa się na scenie politycznej, a co może zaowocować jak najszybszym powrotem do Ojczyzny.
Gośćmi Ewy Zdrojkowskiej byli dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Barbara Bojaryn-Kazberuk, dr Waldemar Wilczewski – naczelnik oddziałowego biura edukacji narodowej IPN w Białymstoku oraz dr Waldemar Brenda – naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.
Posłuchaj audycji pt. Spotkanie autorskie
(bsc)