Najważniejsze wydarzenia z życia księdza Jerzego Popiełuszki na wystawie w Elblągu
W tym roku mija 40 lat od zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował wystawę poświęconą pamięci duchownego. – To przypomnienie nie tylko sylwetki księdza, ale i wartości, które wyznawał – powiedział dr Marek Szymaniak, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.
Wystawę „Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” tworzy kilkanaście tablic przedstawiających najważniejsze fakty z życia księdza Popiełuszki, który był kapelanem warszawskiej „Solidarności”. – Decyzją papieża Franciszka został patronem związku – mówił Zbigniew Koban, przewodniczący elbląskiej „Solidarności”.
Mimo że ks. Jerzy Popiełuszko nigdy nie był w Elblągu, to po jego śmierci zorganizowano w mieście różne formy upamiętnienia. W katedrze św. Mikołaja znajduje się ołtarz poświęcony zamordowanemu kapłanowi, a w kościele św. Pawła Apostoła w 1986 roku otwarto wystawę złożoną z fotogramów i wypisów z homilii ks. Jerzego. Wystawę przygotowaną przez gdański oddział IPN można w Elblągu oglądać do 13 października.
19 października 1984 roku niedaleko miejscowości Górsk ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW. 30 października 1984 roku z zalewu koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. Ręce skrępowano tak, by próby poruszania nimi zaciskały pętlę na szyi. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania. Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany w wieku 37 lat. Jego grób znajduje się przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Niebojewska