Uczniowie posadzili dwieście cebulek żonkili. „To metafora, która ma dawać siłę”
Przy parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Olsztynie powstaje kolejne w regionie Pole Nadziei. W Warmińsko-Mazurskiem jest ich co najmniej kilkaset.
Pole nadziei wiosną ozdobią żółte żonkile. Cebulki tych kwiatów sadzili uczniowie olsztyńskich i podolsztyńskich szkół. W ten sposób Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie zainaugurowała tegoroczne działanie, którego celem jest szerzenie idei hospicyjnej. Chodzi o zwrócenie uwagi na potrzeby osób cierpiących, oczekujących pomocy, ich wsparcie i nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.
W tym gronie są m.in uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w stolicy regionu, którzy sadzili cebulki z nauczycielką Elżbietą Lechicką. Jak mówili naszej reporterce, włączyli się w akcję, bo rozumieją potrzebę pomagania. Działają tak od wielu lat i cały czas zachęcają innych, by wspólnie dawać nadzieję, tym, którzy jej potrzebują.
Katarzyna Zarecka z Hospicjum Caritas w Olsztynie jest przekonana, że jeśli w młodych ludziach uda się zaszczepić wrażliwość, to zaowocuje to w przyszłości. Potrzeby są bowiem bardzo duże. Mówiła także o pomocy i wsparciu osób odchodzących, ciężko chorych, ale też o potrzebach duchowych oraz bliskości z drugim człowiekiem do końca swoich dni. Wskazała, że ważny jest też sprzęt medyczny, który pomaga cierpiącym ludziom.
– Wszystko zaczyna się o posadzenia cebulek żonkili. Tak powstaje pole nadziei. To metafora, która ma budować siłę – wyjaśniała psycholog z hospicjum Caritas w Olsztynie Izabela Piskor. Jak wskazała, nadzieja nie umiera do końca i ma być z ludźmi, którzy jej potrzebują, żeby mieli poczucie, że są obok nich tacy, którzy to rozumieją i robią to dosłownie na zawołanie – po prostu są i chcą pomagać.
Przy parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Olsztynie posadzono 200 cebulek żonkili. W regionie w tym roku będzie ich ponad dwa tysiące.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko