Elbląg, Aktualności
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Elblągu w finale konkursu „Startup na 5-tkę”. Zaprojektowali wirtualną przymierzalnię
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Elblągu znalazł się w finale konkursu ministerstwa rozwoju „Startup na 5-tkę” dla szkół ponadgimnazjalnych Polski Wschodniej. Dzisiaj (20.06.) w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym troje uczniów zaprezentowało swój pomysły na innowacyjny startup pt. „Wear Your App”
Opracowaliśmy wirtualną przymierzalnię ubrań – tłumaczy uczennica I klasy mat-fiz I LO w Elblągu Aleksandra Stankiewicz. – Wystarczy przesłać w Internecie swoje rozmiary i zobaczymy na zdjęciu panoramicznym, jak wybrane przez nas ubranie na nas leży.
Ich projekt spodobał się ekspertom. Jedyny mankament, jaki w nim znaleźli, to taki, że pomysłu nie można opatentować i natychmiast zostanie skopiowany przez sklepy internetowe z odzieżą. Troje uczniów Aleksandra Stankiewicz, Małgorzata Wojciechowska i Amadeusz Tuszyński z I klasy biologicznej I LO pracowało pod okiem nauczycielki przedsiębiorczości Janiny Mazuś.
Uczniowie w Lublinie spotkali się z praktykami biznesu i startupowcami oraz zwiedzili teren parku. Konkurs „Startup na 5-tkę” umożliwił uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”, wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce i kreatywnie rozwinąć pomysł na startup, a także wziąć udział w symulacji ubiegania się o dotację unijną w Programie Polska Wschodnia.
Zadaniem zespołów w pierwszym etapie było opracowanie specjalnie uproszczonego „wniosku o dofinansowanie” i przedstawienie w nim pomysłu na biznes. Ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła pięć najbardziej interesujących, kierując się kryteriami stosowanymi podczas rozpatrywania wniosków o dofinansowanie w POPW. 20 czerwca w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, w finałowym etapie konkursu, zwycięskie drużyny zaprezentowały swoje pomysły przed panelem ekspertów. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, gdyż tam właśnie działa jedna z trzech pilotażowych platform startowych POPW – Connect.
Grono ekspertów współpracujących na co dzień ze startupami w platformie Connect wskazało mocne i słabe strony oraz oceniło biznesowy i ekonomiczny potencjał finałowych pomysłów. Uczestnicy mieli zatem szansę w praktyce sprawdzić jak działają platformy startupowe, dowiedzieć się jakie wyzwania stoją przed młodymi przedsiębiorcami i jakie instrumenty wspierające początkującego starupowca można wykorzystać na drodze do własnego biznesu.
Do zmagań o tytuł „Startupu na 5-tkę” stanęło 27 drużyn z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Konkurs stanowi podsumowanie wiedzy oraz umiejętności zdobytych podczas „Lekcji o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”, przeprowadzonych z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju pomiędzy lutym a kwietniem br. w ponad 300 szkołach ponadgimnazjalnych Polski Wschodniej.
(asocha)
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Nowe technologie w szpitalach. Wspomogą lekarzy i rodziców
- Cyfryzacja, ochrona środowiska i nowoczesne technologie. W Olsztynie trwa Polski Kongres Przedsiębiorczości
- Uwaga szkoły! Ostatni dzwonek by dołączyć do akcji „Lekcja o Funduszach Europejskich”
- Polskie start-upy na piłkarskich mistrzostwach świata