Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Ujawnienie tajemnicy sędziowskiej powodem odwołania prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu. Znamy wyjaśnienie prezesa

Sąd Okręgowy w Elblągu

Minister sprawiedliwości odwołał ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu sędziego Marka Omelana. Sędzia twierdzi, iż decyzja ministra została spowodowana odwołaniem przez niego jednego ławników.

Od dziś funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu wykonuje wiceprezes Grażyna Borzestowska – informuje rzecznik prasowy elbląskiego sądu sędzia Tomasz Koronowski.

W uzasadnieniu decyzji ministra czytamy, że powodem dymisji było ujawnienie informacji z narady sędziowskiej objętej ścisłą tajemnicą. Marek Omelan kierował elbląskim sądem od 2014 roku, a jego kadencja miała upłynąć w 2020 roku.

Jak informuje resort sprawiedliwości narada, której przebieg sędzia miał ujawnić dotyczyła wyroku w sprawie rodzinnej rozpatrywanej w trybie niejawnym. Doszło do tego podczas wymiany korespondencji między prezesem a elbląską Radą Miasta w sprawie jednej z ławniczek. Prezes przekazał urzędnikom dokumenty opisujące przebieg narady sędziowskiej objętej tajemnicą.

Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości z tajemnicy tej nikt nie może być w żadnych okolicznościach zwolniony. Odwołanie sędziego z funkcji prezesa nastąpiło w trybie pilnym na podstawie ogólnych zasad Prawa o ustroju sądów powszechnych. Wobec sędziego zapowiedziano też wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Sędzia Marek Omelan wyjaśnił, że po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Ławniczej i Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu wystąpił do Rady Miasta o odwołanie z funkcji jednego z ławników, bo w trakcie narady nad orzeczeniem ławnik zachował się w sposób urągający elementarnym zasadom kultury i etyki. Tym, zdaniem byłego już prezesa, dał jednoznaczny dowód, że nie powinien piastować tak odpowiedzialnej funkcji.

Jak czytamy w komunikacie rzecznika elbląskiego sądu, sędzia Marek Omelan jest przekonany o słuszności tych działań, podjętych w trosce o wizerunek podległego Sądu i najwyższe standardy, jakie powinny cechować pracę orzeczniczą sędziów, w tym ławników.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: MStankiewicz
Redakcja: BSChromy/ASocha