W pandemii Polacy chętnie sięgają do literatury. Przed nami Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
42 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku. Nie brzmi to spektakularnie, ale jest to – jak się okazuje – najlepszy wynik od 6 lat. Raport na ten temat za ubiegły rok opublikowała Biblioteka Narodowa.
Jak pandemia wpłynęła na czytelnictwo?
I tym razem nasi czytelnicy nie zawiedli. Mimo tego, że biblioteka była zamknięta ponad 3 miesiące. Zainteresowanie wypożyczeniem książek nie spadło znacząco, zaledwie o 30 procent
– mówi Łukasz Ślusarczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie
Według raportu czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna, popularna, ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada w piątek, ale obchody już się zaczynają.
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie na początek przygotowała słuchowisko. Będą to opowiadania ze zbioru „Bajki robotów” Stanisława Lema, w interpretacji Grzegorza Gromka z Teatru Nowego w Olsztynie, w oprawie graficznej rysunków Adama Makowczenko w formie online.
– mówi Łukasz Ślusarczyk
Premiera „Bajek robotów” o godzinie 18. W czwartek, także na fanpage’u biblioteki, odbędzie się spotkanie z pisarzem Mariuszem Sieniewiczem.
Będzie też coś w realnym świecie – na plażach przy jeziorach Długim i Ukiel w Olsztynie staną KSIAŻKOchatki, czyli miejsca do wymieniania się dobrą literaturą.
Autor: A. Skrago/R. Lesiński
Redakcja: K. Piasecka