Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Walczył o polskość, a po przegranym plebiscycie tworzył na Warmii polskie szkoły. Dziś 52. rocznica śmierci Michała Lengowskiego

Pomnik warmińskiego działacza społecznego i poety Michała Lengowskiego. Fot. P. Karpiszen

52 lata temu zmarł Michał Lengowski – etnograf, działacz społeczny, warmiński poeta ludowy. W Olsztynie odbyły się uroczystości upamiętniające tego wybitnego Warmiaka.

Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na grobie poety przy ulicy Poprzecznej złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. W rozmowie z Radiem Olsztyn Michała Lengowskiego wspominał jego prawnuk, Robert Boehm.

Był pradziadkiem, którego pamiętam. Rodzina Lengowskich ze strony mojej babci od zawsze była długowieczna.  Dla mieszkańców Olsztyna i Warmii był działaczem polskościowym. Nie tylko w czasie plebiscytu walczył o polskość Warmii. Poza tym był poetą ludowym. Przez długi czas pracował w Westfalii, gdzie urodziła się moja babcia. Był górnikiem w kopalni.

Praprawnuczka Michała Lengowskiego Barbara Boehm podkreśla, że ich przodek jest wzorem do naśladowania.

Przez postawę dziadka my wszyscy jesteśmy jakoś zobowiązani do tego, żeby kultywować tę tradycję i dbać o nasz kraj.

Michał Lengowski był m.in. uczestnikiem akcji plebiscytowej w 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu. Działał w Związku Polaków w Niemczech. Od 1967 roku, kiedy umarł, przyznawana jest „Regionalna Nagroda im. Michała Lengowskiego”.  Wyróżniane są osoby propagujące i wzbogacające wiedzę o przeszłości Warmii, Mazur i Powiśla.

Hieronim Skurpski, Ze szkicownika – Michał Lengowski. Gazeta Olsztyńska z 1928 roku. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Notes Michała Lengowskiego. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Notes z zapiskami Michała Lengowskiego. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Fot. A. Skrago

Autor: P.Karpiszen
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy