Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Historia elbląskiej muzyki oczyma Krzysztofa Bidzińskiego

Fot. Michalina Rozbicka

Prawie 20 lat pracy, ponad tysiąc biogramów i prawie siedem wieków historii elbląskiej muzyki. Trwają przygotowania do szóstego wydania Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej.

To książka, która opisuje dzieje lokalnych grup i tych którzy wyjechali z miasta i działają w kraju i za granicą. Wśród nich są m.in. Wanda Kwietniewska, Ryszard Rynkowski i zespół Afromental.

Jest wiele ciekawych gatunków i wielu twórców, którzy z Elbląga nie wyjechali i tworzą tu dalej. Muzykę elektroniczną, rockową, dawną, klasyczną. Jest tu też wielu nauczycieli związanych z tą sztuką. Dużo osób spod ich skrzydeł wychodzi i tworzą na świecie muzykę. Sam się dowiedziałem, jakie tu są perełki. To oczywiście kwestia gustu

– powiedział pomysłodawca i autor projektu Krzysztof Bidziński.

W przygotowaniu kolejnego wydania Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej mogą pomóc sami mieszkańcy Elbląga, nadsyłając informacje dotyczące zespołów muzycznych działających w mieście dawniej i dziś.

Chodzi o przesyłanie zdjęć, muzyki, informacji o muzykach. Jest np. wielu muzyków, którzy tworzyli tu w czasach PRL, albo wyjechali z Elbląga. Jeśli wiedzą coś na ten temat, to prosiłbym o kontakt ze mną

– dodał Krzysztof Bidziński.

Szóste wydanie Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej – jak przekazuje autor – ma ukazać się najpóźniej za rok. Sama książka ma ponad 400 stron.

Posłuchaj rozmowy Michaliny Rozbickiej

00:00 / 00:00

Fot. Michalina Rozbicka

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy