Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Zakończyło się Zebranie Plenarne KEP. Trwają przygotowania do pojednania polsko-ukraińskiego

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki (C), rzecznik prasowy KEP ks. Leszek Gęsiak (L), biskup kijowsko-żytomierski Vitalii Kryvytskyi (2L), metropolita przemyski abp Adam Szal (2P) oraz przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski (P). Fot. PAP / Tomasz Waszczuk
Przygotowania do Synodu w Rzymie, Światowe Dni Młodzieży, konflikt w Ukrainie i 80. rocznica tragicznych wydarzeń na Wołyniu – to główne tematy 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Lidzbarku Warmińskim. Jednym z najważniejszych punktów były przygotowania do Synodu, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku w Rzymie.
Po raz pierwszy od czasu pandemii w obradach uczestniczyli biskupi z europejskich episkopatów, którzy podzielili się przebiegiem procesu synodalnego w swoich krajach. Komunikat w tej sprawie przekazał ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Syntezy z pozostałych kontynentów akcentują wiele ważnych kwestii, np. problemy ekologii, niesprawiedliwości społecznych, świadectwa w obliczu prześladowań. Biskupi dyskutowali nad stanowiskiem, które przedstawi w Rzymie delegacja polskiego Episkopatu.
W lipcu odbędą się trzydniowe obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, upamiętniające ludobójstwo. Będą odbywać się w Polsce i w Ukrainie. Przewodniczący Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki przyznał, że jest to wstęp do pojednania polsko-ukraińskiego.
Po uroczystości w Warszawie arcybiskup Światosław Szewczuk oraz przewodniczący episkopatów Polski i Ukrainy udadzą się w pielgrzymkę „Przebaczenia i pojednania” na Wołyń. W Parośli Pierwszej koło Włodzimierza, w obwodzie rówieńskim, 8 lipca arcybiskup Gądecki będzie przewodniczył Mszy świętej polowej i wygłosi homilię. W tej wyludnionej obecnie wsi, do 1945 roku leżącej w Polsce, na terenie województwa wołyńskiego, 9 lutego 1943 roku oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordował około 173 Polaków. Zbrodnia ta jest uważana za pierwszy masowy mord UPA i początek Rzezi Wołyńskiej.
9 lipca w rzymskokatolickiej katedrze świętych apostołów Piotra i Pawła w Łucku arcybiskup Światosław Szewczuk, arcybiskup Stanisław Gądecki z biskupem Witalijem Skomarowskim i arcybiskupem Visvaldasem Kulbokasem, nuncjuszem apostolskim na Ukrainie, odprawią wspólnie nabożeństwo żałobne za pomordowanych.
W komunikacie po. 395 Zebraniu Plenarnym Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim biskupi zapewnili o modlitwie w intencji pomordowanych na Wołyniu. Biskupi przypomnieli w komunikacie, że „przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale jest niezbędnym warunkiem w procesie pojednania, które może zostać zbudowane tylko na fundamencie miłości i prawdy”.
Z kolei 17 czerwca we wszystkich parafiach, zostanie odmówiony akt zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny – o co prosił także biskup kijowsko-żytomierski Vitalij Kryvytskyi.
W związku z 37. Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia br. w Lizbonie, pod przewodnictwem papieża Franciszka, biskupi „wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy podejmą trud pielgrzymowania do Lizbony, a pozostałych zachęcają, by łączyli się z nimi duchowo”.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Biskupi z całej Polski na Warmii. Odwiedzą m.in. Stoczek Klasztorny
-
Episkopat Polski rozpoczął dwudniowe obrady w Lidzbarku Warmińskim
-
Abp Józef Górzyński wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
-
"Uroczystość Wszystkich Świętych to czas radości". Jakie tradycje związane są z tym świętem?