Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Zamiast w więzieniu zamieszkają w domu przejściowym. „Każdemu trzeba dać szansę”
Więźniowie, którym zostało niewiele czasu do zakończenia kary będą mogli odbyć ją w domu przejściowym, który jest budowany w Olsztynie przy ulicy Opolskiej. To pilotażowy projekt Centralnego Zarządu Służby Więziennej i norweskiego więziennictwa.
Osadzeni będą odbywać karę w warunkach zbliżonych do życia na wolności. Dom będzie zlokalizowany poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Nie będzie w nim też charakterystycznych dla zakładów karnych krat w oknach.
Mieszkańcy osiedla Mazurskiego, gdzie budowany jest budynek, nie mają żadnych obaw. Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka mówili, że dotychczas nie było problemów z aresztem, który mieści się przy Opolskiej. Więźniowie jako wolontariusze udzielają się m.in w pobliskiej szkole. Były też głosy, że każdemu trzeba dać szansę.
Gdzieś muszą zacząć się przygotowywać po swoich nieudanych przeżyciach. Myślę, że nie będzie żadnych problemów (…) Mi to nie przeszkadza. Pracuję w szkole i przychodzili do nas na pracę wolontariatu. Dla mnie to jest na plus (…) Będą mieli dobry start, chcą im pomóc i ja nie mam nic przeciwko.
Rzeczniczka Służby Więziennej w Olsztynie major Magdalena Socha tłumaczy, że do domu przejściowego więźniów będzie klasyfikowała specjalna komisja. Osadzeni będą tam też pod stałym nadzorem. Jak powiedziała będzie to nadal odbywanie kary, więc pieczę nad osadzonymi pełnić będą funkcjonariusze, psycholodzy i terapeuci. Kontrahenci, z którymi współpracuje areszt będzie odbierał skazanych do pracy, inni będą na miejscu organizować warsztaty.
Jest to zbliżanie się do końca kary, więc nadal będziemy mieć pieczę nad osadzonymi. Będą tam funkcjonariusze, psycholodzy, wychowawcy, może nawet i terapeuci, albo osoby od zewnętrznych kontrahentów, którzy będą ich zabierać do pracy. Instytucje z którymi współpracujemy będą przychodzić na szkolenia, kursy czy warsztaty.
Okręg olsztyński jest jednym z pięciu w kraju, w którym powstają domy przejściowe dla więźniów.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy