Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Zmiany w prawie pracy: wzrost płacy i nowe obowiązki pracodawców


Rok 2023 przyniósł ogromne zmiany na rynku pracy. Jedną z nich jest przełomowa w polskim ustawodawstwie nowelizacja kodeksu, w zakresie m.in. pracy zdalnej.

Początek 2024 to natomiast wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie oraz wzrost minimalnej stawki godzinowej przy umowach cywilnoprawnych.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, te wartości wzrosną dwukrotnie. Na pełnym etacie minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 złote, a od 1 lipca będzie wynosiło 4300 zł brutto. W przypadku umów cywilnoprawnych wartość wyniesie 27 złotych i 70 groszy za godzinę, a od 1 lipca – 28 złotych i 10 groszy

– wyjaśnił dr Łukasz Sztych, Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie wpływać na inne należności wynikające ze stosunku pracy. Wzrośnie m.in. dodatek za pracę w godzinach nocnych oraz odszkodowania z tytułu zwolnienia grupowego.

Pod koniec ubiegłego roku w kodeksie pracy odnotowano istotne zmiany dotyczące także m.in. dostosowania stanowiska pracy pracownika biurowego do nowych wytycznych. Zmiany te weszły w życie w listopadzie, a pracodawcy mają 6 miesięcy na wprowadzenie ich w życie.

Jest napisane, że jeżeli pracownik korzysta z laptopa co najmniej przez 4 godziny dziennie, to pracownik powinien zapewnić ergonomię pracy przy stanowisku wyposażonym w laptopa. Ma obowiązek pracodawca dostarczyć dodatkowy monitor, klawiatura i mysz, ale ma alternatywę, ponieważ może zastosować specjalną podstawkę, która będzie gwarantowała to, że jak pracownik otworzy tego laptopa, to jego górna krawędź będzie na wysokości oczu

– powiedział dr Łukasz Sztych.

Nowe przepisy zaktualizowały stare, 25-letnie rozporządzenie w sprawie BHP pracy przy monitorach ekranowych

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko