Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Żyjemy wygodniej. Jakie sprzęty przestały być luksusem?

Fot. pixabay.com

Mamy więcej sprzętów domowych – także tych, które kiedyś kojarzyły się z luksusem. Urząd Statystyczny w Olsztynie opublikował raport o kondycji warmińsko-mazurskich gospodarstw domowych.

Porównuje on sytuację z 2022 roku z sytuacją sprzed 12 lat, z roku 2010. Widać, że domy mieszkańców regionu są coraz lepiej wyposażone, choćby w zmywarki do naczyń. W 2010 roku obecne były w 12 procentach warmińsko-mazurskich rodzin, w 2022 – już w połowie domów i mieszkań.

Jak przyznają mieszkańcy, zdecydowanie przestały kojarzyć się z czymś drogim i trudno dostępnym. – To jest konieczne w przypadku posiadania dzieci, dla mnie jest to po prostu wygodne – przyznała pani Daria. W podobnym tonie wypowiada się pani Andżelika. – Ja używam odkąd poszłam na swoje, czy jakieś 8 lat. Rzadko się spotyka, przynajmniej wśród moich znajomych, że ktoś nie posiada zmywarki. Pan Krzysztof dodał, że to nie jest towar, którego obecność w domu by zaskakiwała. – Już chyba wszyscy zapomnieli, że to jest luksus – ocenił.

Mamy też więcej samochodów. W 2010 miała je połowa warmińsko-mazurskich gospodarstw domowych, teraz już ponad dwie trzecie. Zwiększył się również odsetek mieszkańców regionu wyposażonych w telefony komórkowe. W 2010 było to 87 procent, w 2022 – już prawie 99 procent. To wszystko efekt zmian cywilizacyjnych, przez które pewne sprzęty stają się oczywistością w naszych domach.

Idziemy do przodu, rozwijamy się i chcemy żyć wygodniej. Polacy lepiej zarabiają i chcą lepiej żyć. Natomiast jeśli chodzi o telefony komórkowe – dzisiejsze rodziny często dużo pracują, więc ten kontakt z rodziną jest najczęściej telefoniczny, najszybszy

– komentowała dr Lidia Domańska, socjolog z Wydziału Nauk Społecznych UWM.

Nie bez znaczenia jest skok technologiczny w przypadku urządzeń mobilnych na przestrzeni ostatnich 12 lat. Urząd Statystyczny podsumował też dochody. Nie ograniczył się jednak do wysokości samych pensji. Wziął pod uwagę tzw. dochód do dyspozycji. To kwota, która wynika z sumowania dochodów ze wszystkich możliwych źródeł, a następnie odjęcia od nich obowiązkowych, stałych wydatków.

Dochód do dyspozycji to dochód, który przeznaczany jest na wydatki na towary i usługi konsumpcyjne oraz na oszczędności. W dochodzie do dyspozycji nie uwzględniamy wszystkich kosztów stałych, czyli podatków, składek na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne, kosztów związanych z czynszem, rachunkami za media czy spłatą kredytów

– wyjaśniła Agnieszka Wobolewicz z Urzędu Statystycznego w Olsztynie.

W 2022 roku miesięczny dochód do dyspozycji przeciętnego mieszkańca województwa warmińsko-mazurskiego wyniósł niecałe 2100 złotych miesięcznie. To prawie dwukrotnie więcej, niż w roku 2010. Jak wynika z raportu Urzędu Statystycznego, w przypadku wyposażenia mieszkań spadek widać tylko w dwóch kategoriach. Mniejszy niż 2010 roku odsetek mieszkańców Warmii i Mazur ma w domach telewizory oraz urządzenia do odbioru telewizji satelitarnej lub kablowej.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko