Olsztyn, Elbląg, Aktualności
72. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Olsztynie i Elblągu
W Olsztynie i Elblągu odbyły się uroczystości związane z Dniem Zwycięstwa, czyli rocznicą zakończenia II Wojny Światowej.
72 lata temu, 8 maja 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Warto przy tej okazji pamiętać, że istnieją dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły łącznie prawie 33 miliony ludzi.
Podpisy złożono o godzinie 22.30. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja i dlatego ten właśnie dzień w Związku Sowieckim i krajach mu podporządkowanych obchodzono jako Dzień Zwycięstwa.
W Olsztynie Dzień Zwycięstwa, czyli rocznicę zakończenia II Wojny Światowej uhonorowano skromnymi uroczystościami przy Kolumnie Orła Białego. Na Placu Konsulatu Polskiego były poczty sztandarowe, uczniowie, asysta wojskowa oraz władze miasta i regionu.
– To, że został pokonany hitleryzm, to nie wszystko – mówił Eugeniusz Grzybowski ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. – Najważniejsze, że już się nie odbudował – dodał Grzybowski.
Tymczasem prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zaakcentował w przemówieniu, że chyli czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych lat.
Ważne jest tylko to, że walczyliście o Polskę, Ojczyznę Polaków, naszą Ojczyznę
– podkreślał Grzymowicz.
Elblążanie również uhonorowali 72. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Uroczystość odbyła się przy grobach żołnierzy aliantów na cmentarzu Agrykola. Towarzyszył jej apel pamięci i wojskowe honory. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz młodzież z elbląskich szkół.
Polscy historycy różnią się w ocenie znaczenia 8 maja 1945 r. dla Europy i naszego kraju. Według jednych badaczy, koniec wojny w Europie oznaczał przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla innych, 8 maja jest dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.
W czasie wojny Polska poniosła relatywnie największe straty, zginęło około 6 milionów jej obywateli. Nasze siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew drugiej wojny światowej.
(Marek Lewiński/Mira Stankiewicz/asocha)
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Watykan podał datę beatyfikacji męczennic z Warmii
- 79 lat temu Związek Radziecki zaatakował Polskę. Pamięć poległych uczczono dziś w Elblągu
- 85 lat temu wybuchła II wojna światowa. Zginęło w niej co najmniej 60 milionów ludzi
- Mieszkańcy Warmii i Mazur wspominają 81. rocznicę napaści Sowietów na Polskę. "To był nóż w plecy"