Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
80 lat temu Warszawa stanęła do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi. Powstańcy bili się nie tylko o ukochaną stolicę, ale także o wolność Rzeczpospolitej. Liczne pamiątki poświęcone temu wydarzeniu znajdują się także na Warmii i Mazurach.
Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.
Straty wśród ludności cywilnej były ogromne – to około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.
Pierwszym w Polsce upamiętnieniem Powstania Warszawskiego jest Kapliczka Maryjna w Dąbrównie (powiat ostródzki), poświęcona bohaterom poległym w 1944 roku. Została odsłonięta 1 sierpnia 1946 roku, w drugą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które wówczas nazywano „sierpniowym”. Innymi miejscami upamiętniającymi heroiczne dokonania powstańców są liczne tablice, pomniki czy głazy usytuowane na terenach warmińsko-mazurskich kościołów czy cmentarzy.
Wielu powstańców i mieszkańców Warszawy po wojnie zaczęło nowe życie na Warmii i Mazurach. Na naszej stronie archiwum.radiolsztyn.pl znajdą Państwo rozmowy, wspomnienia i reportaże im poświęcone.
Chcąc upamiętnić jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii Radio Olsztyn wyemituje o godzinie 17.15 audycję historyczną Mariusza Borsiaka, w której przedstawimy wspomnienia bohaterów tamtych wydarzeń.
Dodatkowo, od godziny 7 do 20, po każdym serwisie informacyjnym zagramy znane piosenki powstańcze.