Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Badają drewnianą, krzyżacką warownię

Jesienią znane będą wyniki badań dendrochronologicznych* fragmentów średniowiecznej zabudowy znalezionej na dziedzińcu elbląskiego muzeum.

Przez 5 tygodni archeolodzy szukali tam śladów drewnianej – prawdopodobnie krzyżackiej warowni. Na pierwsze jej elementy natrafiono rok temu w trakcie prac budowlanych na terenie podzamcza. Już wtedy odkrycie nazwane zostało sensacją.

Do tej pory po Krzyżakach zostały tylko murowane obiekty, a ten elbląski jest pierwszym drewnianym. – Badania zostały włączone w brytyjski program naukowy „Ekologia Krucjat” poświęcony ekspansji Krzyżaków na terenie nadbałtyckim – wyjaśnia dr Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu:

00:00 / 00:00

– Podczas wykopalisk archeolodzy znaleźli też wiele drobnych przedmiotów, m.in. krzyżacką monetę i żeton pielgrzymi – mówi archeolog Joanna Fonferek:

00:00 / 00:00

Archeolodzy przekopali do głębokości około 4 metrów prawie 100 metrów kwadratowych podzamcza. W pracach uczestniczyła 20-osobowa grupa studentów archeologii. Być może wrócą jeszcze do Elbląga, bo wszystko wskazuje na to, że badania będę kontynuowane w przyszłym roku. (stank/as)

Dendrochronologia – gałąź dendrologii, naukowa metoda datowania zjawisk przyrodniczych, zabytków i znalezisk archeologicznych zawierających drewno. Polega na analizie wzoru przyrostów rocznych (słojów) drzew i pozwala określić wiek z próbek drewna z dokładnością przynajmniej do roku, a czasem nawet co do sezonu. Metoda została opracowana w latach 20. XX wieku przez amerykańskiego astronoma A. E. Douglassa, założyciela Laboratory of Tree-Ring Research na Uniwersytecie Stanu Arizona w Tucson. (wikipedia)

PRZECZYTAJ TAKŻE