Biblioteka Instytutu Północnego wzbogaciła się o nowe nabytki
Nowym zbiorem może pochwalić się Biblioteka Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. To kolekcja wydawnictw, głównie z XIX wieku, kupiona od mieszkanki Reszla Jolanty Grzyb.
Mamy tu szereg ciekawych wydawnictw, głównie z XIX wieku – wyjaśnia Tadeusz Baryła z Instytutu Północnego.
Jest to statystyka szkolna prowadzona niemal rok po roku. Są też pierwsze opracowania dotyczące dziejów zamku reszelskiego, a także mapy okolic Reszla wraz z widokami samego zamku. Na podstawie tych map – pochodzących z około 1871 roku – administracja polska po roku 1945 przekopiowała je i naniosła nazwy polskich miejscowości.
Mamy nadzieję, że będziemy mogli zabezpieczać kolejne, cenne historycznie zbiory, pozostające w rękach prywatnych – dodaje Tadeusz Baryła.
Skończył się już czas cudownych odkryć, zbiorów podworskich, bibliotek zamożnych mieszkańców dawnych Prus Wschodnich i w tej chwili liczymy na przejęcie tych kolekcji, które były gromadzone przez nauczycieli, pracowników samorządu w latach 50. i 60. Liczymy też na tych pasjonatów, którzy teraz usiłują zgromadzić własne kolekcje. Chcemy stworzyć takim osobom szanse, by pod ich nazwiskiem takie kolekcje były przechowywane w Instytucie Północnym w Olsztynie.
Nowe nabytki można oglądać w Bibliotece Instytutu Północnego w Olsztynie od poniedziałku do piątku między 9:00 a 15:00.
Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Niebojewska