Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Bohaterowie naszych czasów

Patrol policyjny. Fot. Aleksandra Żyła

Wśród nagrodzonych funkcjonariuszy, którzy w służbie wykazali się męstwem lub ponadprzeciętnym zaangażowaniem dla dobra obywateli i ojczyzny znalazł się asp. Sebastian Lipka-Auguścik z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Na początku grudnia 2015 roku wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński poinformował, że resort przeznaczy ponad milion złotych na nagrody dla funkcjonariuszy. Zaznaczył, że otrzymają je ci, którzy cechują się szczególnymi osiągnięciami w służbie, wykazali się męstwem lub ponadprzeciętnym zaangażowaniem dla dobra obywateli i ojczyzny.

Nowością było to, że nagrody mogły być przyznawane nie tylko z inicjatywy przełożonego, ale także na wniosek instytucji społecznych, samorządów czy obywateli.

Nagrody otrzyma w sumie 445 funkcjonariuszy.

Wśród zgłoszeń najwięcej dotyczy tych funkcjonariuszy, którzy bezpośrednio służą obywatelom, ratując ich zdrowie i życie. W grupie nagrodzonych znalazł się asp. Sebastian Lipka-Auguścik z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Funkcjonariusz wraz z kolegą z patrolu, widząc kłęby dymu wydobywającego się z mieszkania, jeszcze przed przyjazdem Straży Pożarnej, wszedł do środka. Dzięki szybko podjętej interwencji policjantów, dwóch chłopców (w wieku 10 i 11 lat) nie doznało żadnych obrażeń.

Z kolei w lipcu 2015 roku funkcjonariusz ponownie jako jeden z pierwszych dotarł w miejsce pożaru bloku. Sprawnie pokierował akcją ewakuacji kilku rodzin. Gdy dowiedział się, że brakuje jeszcze jednej z rodzin, pomimo rozwijającego się pożaru i silnego zadymienia, wrócił do budynku. Obudził pozostałych lokatorów i wyprowadził z zaczadzonych pomieszczeń.

Federacja Rodzin Katyńskich swoje uznanie wyraziła m.in. wobec st. chor. sztab. SG Edwarda Milewskiego z  Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie. Funkcjonariusz znalazł się gronie autorów książki „Żołnierze KOP i SG zamordowani w ramach Zbrodni Katyńskiej 1940”. Publikacja jest efektem wielomiesięcznej pracy i ma na celu upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej, żołnierzy i funkcjonariuszy polskich formacji granicznych.

 

(as)

PRZECZYTAJ TAKŻE