„Był wzorem dla innych zamków”. Są nowe informacje w sprawie Zamku Krzyżackiego w Elblągu
Sukcesem naukowców zakończyły się pierwsze poszukiwania pozostałości zamku krzyżackiego w Elblągu. Przy pomocy georadaru zbadali oni południowo-wschodni narożnik północnego podzamcza.
Już wiemy – półtora metra poniżej poziomu gruntu znajduje się fundament Bramy Służebnej, są mury przedzamcza i widoczna fosa. Badania wykonał profesor Fabian Welc, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie. Jego zdaniem, to najlepsze bezinwazyjne badanie terenu, bardzo trudne, ale za to nadzwyczaj precyzyjne.
Elbląska warownia została zburzona przez mieszczan w 1454 roku. Zamek rozbierany był przez 200 lat, ostatnie jego mury zniknęły 300 lat temu. Od stu lat naukowcy spierali się gdzie stał, jak wyglądał i jakie miał rozmiary. Teraz jest już blisko rozrysowania planu tego największego i najpiękniejszego według przekazów zamku, który był pierwszą siedzibą pruskiego mistrza krajowego i kapituły zakonu. Był wzorem dla innych zamków Państwa Krzyżackiego, łącznie z tym w Malborku. Był najważniejszy w tamtym czasie, a tak niewiele o nim wiemy – tłumaczy dr Mirosław Marcinkowski, archeolog w elbląskim muzeum, odkrywca pierwszej nie murowanej siedziby krzyżaków.
Czerwcowe badania georadarem były sondażowe. Dyrekcja Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu planuje ich kontynuację i pozyskanie funduszy na ten cel.
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio