Cenne obiekty z Żuław Elbląskich w cyfrowym świecie
W Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Elblągu powstaje kolekcja poświęcona Żuławom Elbląskim. Do cyfrowego świata przeniesione zostaną zabytki muzealne i architektoniczne.
Ostatnio pracownia udostępniła XIX-wieczny zbór menonicki w Jeziorze koło Markus. Teraz trwają prace nad kolejnymi zabytkami. Ma to przyczynić się do lepszego poznania historii Żuław Elbląskich. Cała kolekcja żuławskich obiektów będzie gotowa w przyszłym roku.
W 2025 roku przypada 500. rocznica pierwszego chrztu anabaptystycznego. To wydarzenie ogólnoświatowe i menonici wpisują się w te obchody. Będzie okazja do tego, żeby trochę więcej o nich porozmawiać. Poza tym, z każdym rokiem jest coraz mniej żuławskich domów podcieniowych i wymagają tego, żeby jak najwięcej o nich mówić i je pokazywać
– powiedziała Edyta Bugowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
Według historyków, razem z osadnictwem menonitów zaczęło się intensywne zagospodarowywanie Żuław. To głównie za ich sprawą zbudowano system kanałów odwadniających i osuszono podmokłe grunty, co pozwoliło na rolnicze wykorzystanie tutejszych żyznych ziem.
Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, od 10 lat digitalizuje zabytki z Warmii i Mazur. Obiekty są prezentowane za pomocą m.in. zdjęć, modeli i animacji 3D. Można je oglądać na stronie cyfrowewm.pl.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska