Digitalizacja przyszłością muzeów? O tym podczas konferencji w Elblągu
Jak wykorzystać nowe technologie w promocji lokalnego dziedzictwa i jak sztuczna inteligencja zmienia instytucje kultury? To tematy dwudniowej konferencji zorganizowanej przez elbląski Światowid.
Edyta Bugowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji przekazała, że pragnieniem organizatorów jest, żeby jak najwięcej osób korzystało ze zbiorów.
Każdy może obiekt z muzeum w Olsztynie, Elblągu czy Kętrzynie wrzucić na koszulkę, kubek, zrobić z nim coś artystycznego albo wykorzystać turystycznie
– powiedziała.
Sztuczna inteligencja coraz bardziej przenika do świata sztuki. – To daje możliwość lepszego kontaktu z dziełem – uważa dr Michał Koskowski ze Szkoły Głównej Handlowej.
Nigdy wcześniej nie mogliśmy tak dokładnie przyjrzeć się obrazom Breugela jak teraz na ekranie telefonu. Po zrobieniu fantastycznej makrofotografii przez Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu parę lat temu możemy spojrzeć na detal, którego normalnie byśmy nie zobaczyli albo gołym okiem, albo byśmy dostali „po łapach”, bo za blisko podchodzimy do obrazu
– podkreślił.
Konferencja pod hasłem „Drugie życie zdigitalizowanych zbiorów” potrwa w Elblągu do jutra.
Regionalna Pracownia Digitalizacji ma w swoim cyfrowym archiwum blisko tysiąc zdigitalizowanych obiektów z Warmii i Mazur – od monet czy wikińskich amuletów po duże zabytki sakralne. Katalog tych zbiorów jest dostępny bezpłatnie na stronie www.cyfrowewm.pl.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: M. Rutynowski