Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Co w nas mieszka? Jakie istoty czerpią korzyści z naszego ciała? W Bliższych Spotkaniach rozmawiamy o pasożytach

Parazytologia jest nauką o pasożytach wewnętrznych i zewnętrznych

W Bliższych Spotkaniach Polskiego Radia Olsztyn Krzysztof Kaszubski rozmawia o parazytologii. To nauka o pasożytach, o tym co w nas żyje, co w nas mieszka, co nas „objada” i co się w nas rozmnaża. 

W jaki sposób można zarazić się pasożytami? Jaka jest różnica między pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi?

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli: dyrektor Sanepidu w Olsztynie Janusz Dzisko, Mirosław Michalski z katedry parazytologii i chorób inwazyjnych Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM i Małgorzata Wiśniewska – specjalista z zakresu małych zwierząt i ptactwa.

Janusz Dzisko – dyrektor wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Olsztynie. Fot. BSC

O niebezpieczeństwach jakie niosą za sobą pasożyty Krzysztof Kaszubski rozmawiał z dyrektorem wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Olsztynie Januszem Dzisko. Okazuje się, że to co nadal najczęściej się zdarza to jest włośnica. To ciężka choroba. Co roku zdarza się około 20 takich przypadków, był też przypadek śmiertelny. Aby się przed nią uchronić trzeba badać mięso wieprzowe i dziczyznę.

00:00 / 00:00

W Polskim Radiu Olsztyn Janusz Dzisko mówił o tym jak leczy się włośnicę. Człowiek jest żywicielem przypadkowym, a ilość larw może być ogromna. Choroba prowadzi do osłabienia mięśni. Okazuje się, że ogniska włośnicy występowały już w starożytnym Egipcie. Na ich ślad natrafiono podczas badania mumii faraonów.

00:00 / 00:00

Wyglądające jak makaron glisty ludzkie nie są niczym przyjemnym. Dyrektor olsztyńskiego Sanepidu Janusz Dzisko podkreśla, że często można je znaleźć u małych dzieci. Piaskownica to miejsce zabaw dla dzieci, ale jeśli załatwiają się tak koty i psy mogą stać się groźne dla naszych pociech.

00:00 / 00:00

Coraz częściej dochodzi do pogryzień przez pluskwy między innymi w hotelach. W szkołach zdarzają się natomiast przypadki wszawicy czy świeżbownicy.

Janusz Dzisko – dyrektor wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Olsztynie. Fot. BSC

Mirosław Michalski i Małgorzata Wiśniewska. Fot. BSC

Małgorzata Wiśniewska – specjalista z zakresu małych zwierząt i ptactwa. Fot. BSC

Mirosław Michalski z katedry parazytologii i chorób inwazyjnych Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM. Fot.

(BSChromy)