Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Cyberprzestępcy coraz częściej używają sztucznej inteligencji

Aby nie dać się oszukać w internecie, należy uważnie czytać treść otrzymywanych e-maili i SMS-ów. Nie należy otwierać załączników od nieznanych nadawców oraz uważnie sprawdzać adresy stron internetowych, na które wchodzimy.

Cyberprzestępcy tworzą witryny łudząco podobne do oryginalnych. Coraz częściej wykorzystują też sztuczną inteligencję.

Mamy phishing, czyli wiadomości mailowe. Smishing to wysyłanie fałszywych wiadomości SMS lub MMS. Voice phishing polegający na wyłudzaniu wrażliwych informacji przez telefon. Sztuczna inteligencja potrafi spreparować dźwięk, obraz i słyszymy głos bliskiej nam osoby. Lokalnie znam dość sporo takich przypadków, w tym jeden gdzie pieniądze zostały przekazane oszustowi. Okazuje się, że nie potrzebują już bezpośredniego dostępu do naszego konta, bo sami robimy im przelew

– zauważa Izabela Gruszczńska z biura rzecznika finansowego w Olsztynie.

Każdego dnia do pełnomocnika terenowego rzecznika finansowego w Olsztynie zgłaszają się osoby oszukane przez cyberprzestępców. Jedną z najczęstszych form oszustwa jest tzw. phishing.

To oszustwo, które zaczyna się od wiadomości mailowej. Klikamy w przesłany link i mamy urządzenie zainfekowane jakimś śledzący oprogramowaniem, albo link przekierowuje nas do podstawionej strony. Wydaje nam się, że jest to strona rzeczywista i wprowadzamy tam dane swojej bankowości. Phishing z powodzeniem funkcjonuje od lat. Fala cyberoszustw z powodzeniem nie maleje

– wyjaśnił radca prawny z biura rzecznika Izabela Gruszczyńska.

Ministerstwo Finansów zaleca zgłaszanie każdej próby oszustwa do CERT Polska, czyli specjalistycznej jednostki zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Posłuchaj wypowiedzi

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

„ZUS nie wysyła takich maili”. Oszuści próbują wyłudzić dane