Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Czerwona kartka dla Hołowni. Lewica w Dniu Kobiet o aborcji

Fot. P. Getka

Olsztyńscy członkowie Lewicy i działacze Partii Razem pokazują „czerwoną kartkę” marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni. Na zwołanej w Dniu Kobiet konferencji prasowej przypominali proaborcyjne postulaty i wezwali marszałka do szybkiego rozpoczęcia prac nad projektami dotyczącymi przepisów o przerywaniu ciąży.

Konferencję zorganizowano na ulicy Marii Zientary-Malewskiej, przy tablicy poświęconej poetce. Gabriela Ostołowska z Partii Razem podkreślała, że kobiety od lat walczą o swoje prawa.

Ciągle uderzamy w kolejne ściany, ciągle słyszymy nowe wymówki. Teraz mamy nową. Z tego miejsca chciałabym zapytać marszałka Hołownię, czy sukces wyborczy Trzeciej Drogi jest ważniejszy od naszych praw?

– pytała.

Zdaniem Urszuli Jagiełłowicz, kandydującej do sejmiku z list Lewicy, obowiązujące prawo jest barbarzyńskie.

Mamy obecnie barbarzyńskie prawo aborcyjne zaostrzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Zawsze jest dobry moment, żeby mówić o prawach człowieka, o prawach kobiet. Chcę decydować o swoim ciele. Europejski standard to aborcja do dwunastego tygodnia

– stwierdziła.

Małgorzata Matuszewska-Boruc mówiła, że Partia Razem nie godzi się na to, by zamrażać projekty ustaw, w tym te dotyczące legalizacji aborcji.

Kobiety poszły do wyborów po to, żeby było normalnie, żeby wreszcie było normalnie, a nie tak jak mówi pan marszałek: „to wrócimy do tematu po wyborach”. Potem będą kolejne wybory i tak będziemy czekały i czekały. Nie! Ja daję marszałkowi Hołowni czerwoną kartkę

– mówiła.

Z kolei Bartosz Grucela z zarządu krajowego Partii Razem – kandydat Lewicy w wyborach na prezydenta Olsztyna – zadeklarował poparcie dla postulatów koleżanek i życzył kobietom uzyskania „pełnych praw”.

Cały czas nie macie pełnych praw, takich samych jak mają mieszkanki innych krajów Unii Europejskiej

– powiedział.

Jak poinformował dziś marszałek Hołownia jest ogromna szansa na to, że 11 kwietnia wszystkie projekty dotyczące aborcji zostaną skierowane do komisji nadzwyczajnej, którą Sejm powoła w tym celu.

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy