Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Czy muzeum w poniedziałek musi być nieczynne?

Fot. A. Piedziewicz

Deszczowy poniedziałek na Warmii i Mazurach to świetna okazja, by zamiast wylegiwać się nad wodą, odwiedzić zabytki. Niestety, część z tych najważniejszych obejrzymy tylko z zewnątrz. W końcu poniedziałek w muzeum to dzień pracy wewnętrznej.

Wydaje się, że to niemal prawo fizyki. Przez lata było tak nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce. Poniedziałek był dla muzealników dniem pracy wewnętrznej i kropka. Turyści, których reporter Radia Olsztyn spotkał w Olsztynie, nawet to rozumieją, ale nie wszyscy to akceptują.

– Nikt chyba nie może pracować 7 dni w tygodniu, ja to rozumiem – powiedziała pani Iwona. – Są inne dni, zawsze można znaleźć czas, jak ktoś chce – dodała pani Anna. – Myślę, że nie powinno tak być. Jesteśmy tu tak naprawdę jeden dzień, bo jesteśmy przejazdem i nie możemy zwiedzić muzeum – stwierdziła natomiast pani Milena.

W województwie warmińsko-mazurskim w poniedziałki nieczynne są choćby Muzeum Warmii i Mazur oraz większość jego oddziałów, czyli tego dnia nie odwiedzimy np. zamków w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim.

To jest zasada, a zasad się przestrzega, a nie wyłamuje – stworzona w XIX wieku, jak jeszcze muzea były dostępne tylko dla wybranych. Taki dzień jest potrzebny z przyczyn konserwatorskich czy organizacyjnych – można po prostu wejść na ekspozycję bez problemu. Do tego jest też cała sfera związana z organizacją pracy

– powiedział Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

Ale część placówek wyłamuje się z tych zasad. Przykład – skansen, czyli Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograniczny w Olsztynku. Przez lata było otwarte codziennie, ale tylko w sezonie letnim. Od tego roku, dzięki nowym systemom zabezpieczenia obiektów, jest czynne codziennie przez cały rok.

Ewoluowaliśmy troszeczkę. Obserwujemy tendencje w branży turystycznej, a te tendencje też się zmieniają. Teraz podróżujemy przez cały rok. Wyjeżdża się na krócej, ale częściej. Więc dostosowujemy się do tych trendów

– wyjaśniła jego dyrektor Ewa Wrochna.

W naszym województwie codziennie jest też czynne np. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem czy muzeum we Fromborku. Gdyby zaś państwo chcieli wybrać się gdzieś dalej, to sprawdziliśmy też, jak pracują najbardziej oblegane muzea Europy. Słynne londyńskie British Musem, Muzeum Historii Naturalnej czy Tate Modern pracują codziennie, ale z innymi bywa bardzo różnie. W poniedziałki nieczynna jest np. znana Galeria Uffizi we Florencji. Muzea Watykańskie zamknięte są w niedziele, poza ostatnią niedzielę miesiąca. A najpopularniejsze muzeum świata, czyli paryski Luwr, nie pracuje we wtorki.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska