Dane zmarłych i głosy z jednego IP. Budżet obywatelski z wieloma nieprawidłowościami
Ujawniono kolejne nieprawidłowości w unieważnionym budżecie obywatelskim Elbląga. Postępowanie w tej sprawie prowadzi policja i prokuratura.
Chodzi między innymi o przypadki wysłania dużej liczby głosów z jednego adresu IP.
Inne nieprawidłowości dotyczą wypełnionych jednym charakterem pisma kart do głosowania, czy posłużenia się danymi osób zmarłych – dotyczy to konkretnie 32 przypadków
– przekazała rzeczniczka prezydenta miasta Joanna Urbaniak.
W listopadzie ruszyło ponowne głosowanie, które potrwa do 8 grudnia. Tym razem do ratusza znów wpłynęły wnioski o wydanie dużej liczby kart jednej osobie. – Ten sposób już nie działa – podkreśliła Joanna Urbaniak.
Podjęto decyzję, by nie wydawać większej liczby kart do głosowania. Odbywa się ono w sposób bezpośredni, nie jest zatem możliwe wypełnianie i podpisywanie kart do głosowania cudzymi danymi, tak jak to miało miejsce przy pierwszym głosowaniu. Tym samym jedna osoba, co do zasady, powinna pobrać jedną kartę do głosowania, co najwyżej kilka dla rodziny
– dodała.
W trzynastej edycji budżetu obywatelskiego do wyboru jest 118 projektów. Na realizację zwycięskich zadań przeznaczono ponad 4 milionów złotych – po 620 tysięcy złotych na każdy z pięciu okręgów – oraz milion 100 tysięcy złotych na inicjatywę ogólnomiejską. Wyniki głosowania mają być znane do 23 grudnia.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska
Anulowane głosowanie na budżet obywatelski w Elblągu. Prokuratura bada sprawę