Elbląg szykuje się do 5 edycji Budżetu Obywatelskiego
Wprowadził go w 2012 roku jako jedno w pierwszym miast w Polsce. Była to wspólna inicjatywa radnych Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wtedy wpłynęło 777 propozycji, zrealizowano sześć wybranych w głosowaniu przez mieszkańców. Regulamin Budżetu Obywatelskiego jest modyfikowany, bo w trakcie realizacji wciąż wychodzą na jaw jego niedoskonałości. Zasada wciąż jest taka, że każdy może zgłosić pomysł w swoim okręgu, potem wszystkie trafiają na biurka urzędników i po formalnej selekcji są poddanie głosowaniu dorosłych elblążan. I ten punkt też powinien został zmieniony.
Oddajmy głos młodzieży, to zaangażuje ją i zaktywizuje do działania na rzecz miasta – postuluje radny PO Robert Turlej. Obniżenie wieku mieszkańców uprawnionych do głosowania do 16 lat sprawdziło się w wielu innych miastach m.in w Warszawie , Gdyni, Gdańsku, Bydgoszczy czy Gorzowie Wielkopolskim.
Radny Robert Turlej ma jeszcze jeden pomysł. Chodzi o zmniejszenie liczby ulotek papierowych promujących Budżet Obywatelski na rzecz kampanii w sieci. Decyzja w sprawie zmian jeszcze nie zapadła.
(stan/as)