Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Głosowanie korespondencyjne do Parlamentu Europejskiego. Mija termin zgłoszeń
Mija termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i powyżej 60. roku życia.
Jak wyjaśnił dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki, zgłoszenia należy składać do właściwego komisarza wyborczego.
Osoba, która dokona takiego zgłoszenia, otrzyma przez Pocztę Polską pakiet. Będą w nim karta do głosowania, instrukcja jak ją wypełnić oraz oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu. Po wypełnieniu kartę i oświadczenie trzeba odesłać do obwodowej komisji wyborczej
– wyjaśnił.
Osoby niepełnosprawne i powyżej 60. roku życia mogą też zagłosować przez pełnomocnika. W tym przypadku termin złożenia odpowiedniemu wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa upływa w piątek 31 maja. Można także skorzystać z prawa do transportu do lokalu wyborczego w gminie, w której nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Termin zgłoszenia takiej potrzeby przez niepełnosprawnego wyborcę lub seniora mija również dziś. Zgłoszenia przyjmują urzędy gmin lub miast.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko