Jacek Nowiński: za stan czytelnictwa w Polsce nie odpowiadają biblioteki
Trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Również na Warmii i Mazurach te instytucje organizują szereg atrakcji i aktywności dla czytelników.
Sytuacja dotycząca czytelnictwa w Elblągu polepszyła się, ale Polacy wciąż za mało czytają. – Przyczyna takiego stanu nie tkwi w bibliotekach – podkreślił Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.
Trwają matury, więc myślę, że część młodych ludzi właśnie kończy swoją przygodę czytelniczą na całe życie. Tu się ścierają dwie wielkie siły, bo jedni twierdzą, że musi być kanon, literatura kanoniczna. I ja się zgadzam, musi istnieć pewien wspólny kod kulturowy, jeżeli chcemy być wspólnym narodem, natomiast uważam, że literaturę powinniśmy dobierać dużo staranniej
– ocenił.
Wiele placówek, także w naszym regionie, udostępnia zbiory w formie cyfrowej. – Choć nowoczesna technologia wpływa na czytelnictwo, to w tej dziedzinie warto znaleźć równowagę – zauważył Jacek Nowiński.
Trzeba poszukać takiego złotego środka. Gdzie się zatrzymać z tą liczbą zakupionych kodów dostępu, żeby nie okazało się, że rzeczywiście prościej jest pobrać kod i sobie korzystać na czytniku, zamiast biblioteki. Nie o to w tym wszystkim chodzi
– dodał.
Jacek Nowiński mówił także, jakim miejscem w przyszłości mogą stać się biblioteki. – Te instytucje na świecie mają się świetnie – zaznaczył.
To są często olbrzymie instytucje, bardzo nowoczesne, w których ludzie przebywają. Gdzie nieśpiesznie można funkcjonować i po prostu być. My jako społeczeństwo uczymy się jeszcze takich zachowań
– wskazał.
Biblioteka Elbląska włączyła się w inicjatywę Nocy Muzeów. Chętni w najbliższą sobotę będą mogli bezpłatnie zwiedzić mury biblioteki, wziąć udział w warsztatach i obejrzeć cenne zbiory zabytkowe.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: K. Ośko