Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Jak politycy przekonują do siebie wyborców w regionie?
Spotkania w centrach miast i miasteczek, w parkach i na targowiskach, konferencje prasowe, aktywność w internecie. Na Warmii i Mazurach kandydaci do parlamentu mają różne pomysły na kampanię wyborczą.
Popularnym miejscem wśród polityków stał się m.in. rynek przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie. Tylko dzisiaj można było tam spotkać aż trzech kandydatów w wyborach do Sejmu.
Na kawę i rozmowę zapraszał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, lider listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim.
Przed chwilą rozmawiałem o tym, jakie mamy pomysły dla Olsztyna. Rozmawiałem z panem, którego córka wyjechała stąd żeby się uczyć i rozwijać. Mówiłem, że to przykład tego, co należy tu zmienić. Jeżeli będzie to silny uniwersytet, wysokopłatne miejsca pracy i dobra infrastruktura, to takie osoby będą mogły żyć i zakładać rodziny blisko miejsca, w którym się urodziły
– przekonywał Cieszyński.
Swoim wyborczym busem na rynek przyjechała też wiceminister rozwoju i technologii, kandydatka PiS Olga Semeniuk-Patkowska.
Kontakt bezpośredni jest podstawą skuteczności kampanii. Tutaj większość rozmów, które toczę, dotyczą Wojska Polskiego. Dotyczą też ostatniego filmu Agnieszki Holland, który, niestety, nie pokazuje Wojska Polskiego w biało-czerwonych barwach. Bardziej szkaluje obraz tego wojska
– mówiła Semeniuk-Patkowska.
Na rynku był także kandydat Trzeciej Drogi, reprezentujący ugrupowanie Polska 2050 Marcin Kotowski. Jak mówił w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn jest kilka motywów przewodnich rozmów, które prowadzi.
Przede wszystkim chciałbym obniżyć raty kredytów. Od lat, jako adwokat, walczę z bankami i widzę, że problem, który mieli frankowicze, dziś mają kredytobiorcy złotówkowi. Wiem, jak obniżyć raty kredytów złotówkowych i o tym rozmawiam z ludźmi
– podkreślał Kotowski.
Z kolei ubiegająca się o reelekcję Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej mówiła na antenie Radia Olsztyn, że bardzo chętnie spotyka się z kobietami i przedsiębiorcami.
Rozmawiamy o koniecznych, nowych udogodnieniach. Chodzi m.in. o płacenie podatku VAT dopiero po otrzymaniu płatności, o zwolnieniu z płacenia składek na czas urlopu, tak, by przedsiębiorcy też mogli zrobić sobie wolne
– mówiła Wojciechowska.
Piotr Cezary Lisiecki, lider Konfederacji na liście w okręgu olsztyńskim, podkreśla z kolei, że regularnie spotyka się ze swoimi sympatykami m.in. na cotygodniowych zebraniach, imprezach sportowych i kulturalnych.
Na tych wydarzeniach, w które jesteśmy zaangażowani. Jak na przykład wystawa w rocznicę stulecia istnienia Związku Polaków w Niemczech. Nie zmieniliśmy swoich zwyczajów i nie naśladujemy innych posłów, którzy nagle przypomnieli sobie, że są takie miejsca jak bazary i targowiska, na które, wraz ze swoimi pomocnikami, przed wyborami, licznie najeżdżają
– argumentował Lisiecki.
Ubiegający się o reelekcję Marcin Kulasek, lider listy Lewicy w okręgu olsztyńskim mówił, że najczęściej spotyka się z mieszkańcami Olsztyna. W rozmowie z reporterem Radia Olsztyn przypominał o tzw. kampanijnej trasie Lewicy.
My od ponad półtora roku prowadzimy trasę. Tak się wykluł nasz program. Rozmawialiśmy o tym, co boli Polki i Polaków. W naszym regionie spotykaliśmy się z wyborcami w Ełku, Mrągowie, Giżycku i Olsztynie. Tak powstał nasz program
– zaznaczył Kulasek.
Okręg wyborczy nr 35 w wyborach do Sejmu swoim zasięgiem obejmuje Olsztyn i powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olecki, olsztyński, piski, szczycieński i węgorzewski.
W okręgu jest zarejestrowanych 8 list: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, KW Nowa Lewica, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, KW Polska Jest Jedna, KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców.
Do wyborów parlamentarnych pozostało 18 dni. Do urn pójdziemy w niedzielę 15 października.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy