Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Jak poradzić sobie z „zemstą Stalina”? Barszcz Sosnowskiego problemem wsi i miast

Barszcz Sosnowskiego. Fot. Ł. Węglewski

Barszcz Sosnowskiego, zwany także zemstą Stalina, jest coraz większym problemem mieszkańców warmińsko-mazurskich wsi i miast. Soki rośliny zawierają związki, które powodują bolesne oparzenia skóry I i II stopnia.

Koszenie i wyrywanie z korzeniami, a następnie utylizacja – walka z barszczem Sosnowskiego jest bardzo trudna i często mało skuteczna. Roślina ta jest szczególnie niebezpieczna w ciepłe i słoneczne dni, kiedy to pod wpływem promieni i wysokich temperatur uaktywniają się jej szkodliwe pyłki i opary. Parzy zarówno pyłek jak i sok z rośliny. Jeśli wdychamy wydzielane przez roślinę związki eteryczne może dojść do poparzeń w środku układu oddechowego.

Wyglądem przypomina koper, a wielkością dorasta do dwóch w nawet trzech metrów. Barszcz Sosnowskiego najlepiej likwidować wiosną. Jedyną skuteczną metodą usuwania tego chwastu jest jego ścięcie przed okresem kwitnięcia, a więc najpóźniej w czerwcu.

Nie wolno tego robić kiedy świeci słońce. Dobrze jest kosić kiedy rośliny są jeszcze małe i nie kwitną. Trzeba być bardzo ostrożnym. Należy założyć odpowiedni strój i maseczkę zabezpieczającą twarz. W obszar, gdzie jest barszcz Sosnowskiego, wchodzimy jak w strefę skażoną. Z barszczem musimy walczyć. Kosić należy systematycznie

– wyjaśnił specjalista do spraw ochrony środowiska i ochrony roślin dr inż. Wojciech Słomka.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Barszcz Sosnowskiego

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy