Jak się bronić przed przemocą w sieci? Elbląg edukuje młodzież i dorosłych
Jak przeciwstawić się cyberprzemocy? Rozmawiali o tym w Elblągu uczniowie, nauczyciele oraz policja. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia jeden na sześciu nastolatków w Europie doświadcza przemocy w sieci.
Zdaniem młodzieży hejt to wciąż narastający problem.
Teraz na szczęście jest to bardziej rozgłaszane, jest większa świadomość na temat hejtu. Jednak nie uważam, że przez to jest bardziej zwalczany. (…) Wydaje mi się, że najgorsze jest to, że jest tak dużo tego hejtu i niektóre osoby dopada tak często, że zaczynają się do niego przyzwyczajać. To przyzwyczajenie sprawia, że nie wyciągają ręki po pomoc
– mówili Julia Rybczyńska i Paweł Sulicki z Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.
Cyberprzestępczość przybiera różne formy, takie jak phishing, rozsyłanie złośliwego oprogramowania, ataki hakerskie i hejt, a także oszustwa internetowe, rozpowszechnianie nielegalnych treści oraz kradzież tożsamości. Wzrost przestępczości w przestrzeni internetowej potwierdzają policyjne statystyki.
Jeśli chodzi o hejt, stalkingi, nękania, znieważenia czy groźby, to jest liczba 207 zdarzeń za ubiegły rok, czyli porównywalnie z włamaniami. Widać, że ta przestępczość się zmienia
– powiedział inspektor Tomasz Piaskowski, Komendant Miejski Policji w Elblągu.
Specjaliści podkreślają, że najważniejsze to nie ignorować hejtu. Takie zachowania należy zgłaszać administratorom stron internetowych lub mediów społecznościowych, a w przypadku podejrzenia przestępstwa także policji.
Konferencja w Elblągu była częścią finału dziewiątej edycji programu edukacyjnego „Cyberprzemoc – jak się jej przeciwstawić?”, który odbywa się w ramach programu „Bezpieczny Elbląg. Współdziałanie i aktywizacja społeczna”.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: M. Rutynowski