Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Jest alternatywą dla tradycyjnego modelu edukacji. Pedagogika waldorfska ma już 100 lat
Charakteryzuje ją nowatorskie podejście do kształcenia – pedagogika waldorfska obchodzi jubileusz 100-lecia działalności.
Z tej okazji w olsztyńskim niepublicznym przedszkolu waldorfskim zorganizowano konferencję na temat perspektyw rozwoju tego nurtu, są też wykłady dotyczące wpływu alternatywnej edukacji na współczesny świat. Przedszkole waldorfskie w Olsztynie działa od kilku lat, dziś tworzy je grupa 25 dzieci w wieku od 3 do 7 lat.
Gabriela Klimowicz – mama dwojga z nich jest przekonana, że to był dobry wybór. Dziś, jak mówi, podjęłaby taką samą decyzję.
Jubileuszowe obchody występem artystycznym uświetniła olsztyńska artystka Marta Andrzejczyk, która jak się okazuje, też korzysta z oferty waldorfskiego przedszkola w Olsztynie. Co ją do tego przekonuje?
Dzieci korzystają z alternatywnej formy nauki dla tradycyjnego modelu edukacji. Według podstawowych założeń waldorfskiego nurtu szkoła powinna uwzględniać indywidualne potrzeby oraz zainteresowania dziecka, a także dawać mu możliwość twórczego działania – mówiła podczas otwarcia jubileuszowych obchodów dyrektor olsztyńskiej placówki Barbara Piesak.
Pierwsza szkoła waldorfska została założona przez wybitnego myśliciela i filozofa niemieckiego – Rudolfa Steinera i powstała 100 lat temu w Stuttgarcie w Niemczech. Do szkół waldorfskich chodzili między innymi: aktorka Sandra Bullock, aktorka Zoe Kravitz czy twórca Porsche 911 i 904 Ferdynand Porsche. Swoje dzieci do szkół uczących zgodnie z pedagogiką steinerowską zapisali m.in. Paul Newman, Harrison Ford, Ingmar Bergman czy Uma Thurman.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej
Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio