Kanał przez Mierzeję Wiślaną powstanie za 4 lata
Jeszcze w tym roku mają być ogłoszone pierwsze przetargi na dokumentację wykonania przekopu Mierzei Wiślanej i budowy kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
Zapowiedział to goszczący w Elblągu Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk. A kanał – zgodnie z planem – ma gotowy za 4 lata.
Przed rozpoczęciem inwestycji, konieczna będzie aktualizacja wcześniej opracowanych raportów środowiskowych. Rząd planuje konsultacje i rozmowy z organizacjami ekologicznymi, które w budowie kanału widzą zagrożenie dla chronionych obszarów Natury 2000. A także z mieszkańcami Krynicy Morskiej, którzy jako jedyni nie chcą kanału.
Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną ma kosztować około 800 milionów złotych. Pieniądze na to będą pochodziły wyłącznie z budżetu państwa. Administratorem śluz, kanału i towarzyszącej im infrastruktury będzie Urząd Morski w Gdyni.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz.
Dzisiaj (7.04.) odbyła się w Elblągu konferencja pt. „Budowa Kanału Żeglugowego Nowy Świat przez Mierzeję Wiślaną”
Najlepszą lokalizacją na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest Nowy Świat – potwierdził na konferencji w Elblągu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
– Według dostępnych raportów nie ma zagrożenia dla środowiska, a kanał przyczyni się do rozwoju portów Zalewu Wiślanego i uniezależni Polskę od decyzji Rosji w sprawie swobodnej żeglugi statków z krajów Unii Europejskiej – powiedział minister Gróbarczyk.
Minister dodał, że cały proces planowania inwestycji będzie poddany szerokim konsultacjom i uzgodnieniom, które mają być zakończone kompromisem godzącym zwolenników i przeciwników budowy kanału przez Mierzeję.
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Plany zakładają, że będzie miał 1 kilometr i 100 metrów długości oraz 5 metrów głębokości. Dotychczasowe analizy wykazały, że najkorzystniejsza lokalizacja przekopu jest w Nowym Świecie.
Inwestycja miałaby ruszyć już w tym roku, ale sama budowa w 2018. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną miałby zostać oddany do użytku w 2021 lub 2022 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 650 milionów złotych.
Konferencja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu rozpocznie się przed południem. Po południu jej uczestnicy pojadą do Tolkmicka, gdzie spotkają się z rybakami popierających przekop Mierzei Wiślanej.
(mstan/pkarp/mstan/bsc)