Katolicy obchodzą uroczystość Bożego Ciała
W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwaną Bożym Ciałem. Tradycją tego dnia są uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem ulicami miejscowości.
Historia Bożego Ciała sięga XIII wieku, kiedy to bł. Julianna z Cornillon miała objawienie, w czasie którego Chrystus domagał się ustanowienia święta ku czci Jego ciała i krwi. Wizję zinterpretowano jako brak należytego szacunku do Ciała i Krwi Pańskiej. Idąc za tym napomnieniem, biskup Robert z Liege polecił w swojej diecezji ustanowić święto ku czci Najświętszego Sakramentu.
Niecałe 20 lat po tajemniczej wizji zakonnicy papież Urban IV wprowadził to święto w całym Kościele. Od XVI wieku w czasie procesji odśpiewuje się fragmenty Ewangelii przy czterech ołtarzach.
Do Polski święto trafiło w 1320 roku, a już pod koniec wieku było znane w całym kraju.
Powszechnie znanym procesjom towarzyszy tego dnia odświętny charakter. W pochodzie niesie się sztandary, chorągwie, feretrony, obrazy. Przed baldachimem, pod którym niesiona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, dzieci sypią kwiaty. W niektórych regionach tradycją jest przygotowywanie kwiecistych dywanów.
Uroczystość tak szybko się rozprzestrzeniła, że wielki teolog – św. Tomasz z Akwinu – ułożył podczas obchodów pieśni, które do dziś wierni śpiewają w kościołach na całym świecie.
W czwartek odbędą się tradycyjne procesje Bożego Ciała. Sprawdź, którymi ulicami przejdą
Redakcja: M. Rutynowski