Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Radio Elbląg, Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Kolejowe związki zawodowe grożą strajkiem. Powodem obniżki pensji
Kolejarze oburzeni planami warmińsko-mazurskiego oddziału Polregio. Twierdzą, że w przyszłym miesiącu może dojść do strajku, a to oznacza zatrzymanie regionalnych pociągów.
Kilka dni temu pracownicy otrzymali pismo, z którego wynika, że od przyszłego miesiąca otrzymają obniżki pensji. W ubiegłym roku, po długich sporach, wywalczyli podwyżki. Teraz ich umowy w zakresie wynagrodzenia za pracę mają być wypowiedziane, a pensje wrócić do stanu z 2022 roku.
Kolejarskie związki zawodowe twierdzą, że to sytuacja absurdalna.
Przeciętnie pracownik warmińsko-mazurskiego zakładu Polregio straciłby około 1100 złotych. Dla nas jest to sytuacja nie do przyjęcia. Przechodziliśmy głęboką restrukturyzację, przez kilka ładnych lat pracownicy żadnego wzrostu wynagrodzeń nie otrzymywali. W końcu udało się porozumienia płacone, by teraz pracownicy mieli mieć te wynagrodzenia pomniejszane
– powiedział Krzysztof Bączek, przewodniczący Związku Zawodowego Kolejarzy RP Warmii i Mazur.
Kolejarze z warmińsko-mazurskiego zakładu Polregio zapowiadają, że jeśli dyrekcja zakładu nie zmieni zdania i w marcu faktycznie zacznie wypowiadać umowy, to zorganizują strajk. Na początek na Warmii i Mazurach, ale później być może także w innych województwach. Wprawdzie poza regionem nie słychać o podobnych pomysłach obniżania pensji, ale związkowcy tłumaczą, że ruch warmińsko-mazurskiej dyrekcji Polregio oznaczałby wypowiedzenie porozumień zawartych na szczeblu ogólnopolskim przez związki zawodowe oraz zarząd Polregio.
Jeżeli od 1 marca wypowiadanie umów o pracę stanie się faktem, to jest to zerwanie porozumienia podpisanego w ramach sporu zbiorowego. To jest jednoznaczne z możliwością podjęcia decyzji o strajku i taką decyzję na pewno podejmiemy. Jeśli strajk będzie długotrwały, to również nie pozostanie obojętny na działania w innych zakładach spółki
– ostrzegł Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.
Polregio wydało w tej sprawie specjalne oświadczenie, w którym potwierdza, że planuje cofnięcie podwyżek. Kolejowa spółka przekonuje, że dostała za mało pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Z tym nie zgadza się marszałek województwa.
Kwota, która była potrzebna na podwyżki, została z samorządu województwa przekazana zarządowi Polregio. Bardzo nas zdziwiło, że mają być wypowiadane umowy skoro ktoś nas poprosił o pomoc jeśli chodzi o wynagrodzenia. Dokonaliśmy tych przesunięć a słyszymy, że ktoś chce komuś wypowiadać umowę, więc pytanie brzmi: gdzie są te pieniądze?
– skomentował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński.
W warmińsko-mazurskim zakładzie Polregio pracuje prawie 400 osób. Dziś (9 lutego) odbyło się spotkanie dyrekcji warmińsko-mazurskiego zakładu Polregio ze związkowcami. Trwało kilka godzin, ale nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy
Kolejarze nie wykluczają strajku, a prezes Polregio apeluje o większe pieniądze