Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Które gminy rozwijają się najszybciej? Znamy liderów rankingu

Gmina Stawiguda. Fot. www.stawiguda.pl

Gmina Stawiguda liderem Rankingu Gmin Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To zestawienie przygotowane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Urząd Statystyczny w Olsztynie. Podsumowanie rankingu odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim.

Stawiguda zwyciężyła w dwóch kategoriach. Jest liderem województwa, a także najlepszą gminą wiejską. Na miejscu drugim w rankingu liderów regionu umieszczono gminę wiejską Giżycko, a na trzecim gminę miejską Iława.

Ranking przygotowuje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.

Bardzo zależało nam na tym, aby pokazać gminy, które są wiodące w regionie pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Do rankingu i do wskaźników wzięliśmy bardzo szeroki przekrój. Zarówno są to wskaźniki dotyczące kultury, oświaty, pozyskiwania środków unijnych, jak i oczywiście pozyskiwania i gospodarowania środkami publicznymi

– powiedziała w rozmowie z Radiem Olsztyn Marta Siemieniuk, dyrektorka Podlaskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Wśród kryteriów branych pod uwagę przez FRDL znajdujemy m.in. średnie dochody własne budżetów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty, a także np. odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej.

Ranking powstał w oparciu o dane Urzędu Statystycznego w Olsztynie.

My dostarczamy informacje. Odpowiednie cechy przekazujemy zgodnie z opracowaną metodologią. Przeliczamy je również zgodnie z algorytmem

– powiedział dyrektor Urzędu Statystycznego w Olsztynie Marek Morze.

Ranking podzielono na cztery kategorie: lider województwa, gminy miejskie, gminy wiejskiej i gminy-miejsko wiejskie.

W kategorii lider województwa wyróżniono kolejno: gminę wiejską Stawiguda, gminę wiejską Giżycko oraz gminę miejską Iława.

Jesteśmy gminą, do której przychodzi mieszkać bardzo dużo nowych osób. Z tego jesteśmy dumni. W ślad za tym staramy się prowadzić inwestycje, które polepszają jakość ich życia: ścieżki rowerowe, drogi, to także infrastruktura wodno-kanalizacyjna, na którą w ostatnim czasie przeznaczamy około 60 mln zł

– mówił w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz.

Leżący w gminie Stawiguda Bartąg to najbardziej liczna miejscowość pod Olsztynem. Liczba jej mieszkańców zbliża się już do 4 tys. osób. Tymczasem w całej gminie, w ciągu dekady, liczba ludności zwiększyła się o niemal 112 procent.

My jesteśmy nieźli w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Udało nam się ostatnio pozyskać dużo różnego rodzaju dofinansowań. Dzięki temu możemy się pochwalić ogromną ilością inwestycji. To np. rozbudowa stacji uzdatniania wody, rozbudowa szkoły w Wilkasach, szkoły w Bystrym oraz budowa ścieżek rowerowych

– dodał wójt gminy wiejskiej Giżycko Marek Jasudowicz.

W kategorii gminy miejskie wyróżniono Iławę, Lubawę i Mrągowo. Natomiast w kategorii gminy wiejskie trzy pierwsze miejsca zdobyły: Stawiguda, Giżycko i Dywity.

Dla nas, podobnie jak dla gminy Stawiguda, sprawą priorytetową i warunkującą jest lokalizacja. To ona, zapewne w głównej mierze, determinuje nasz rozwój. Mamy atrakcyjne miejsce do zamieszkania. Jesteśmy bardzo blisko stolicy regionu. Pomiędzy naszym urzędem a olsztyńskim ratuszem to niecałe 6 km

– powiedział Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity.

Wśród gmin miejsko-wiejskich Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej wyróżniła natomiast Mikołajki, Młynary i Węgorzewo.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego. Piotr Opaczewski podkreślał, że takie spotkania to świetna arena dla wymiany doświadczeń.

Jeżeli mamy równać, to równajmy w górę. Pokazujmy tych, którzy robią to najlepiej. I róbmy to mimo tych nie najprostszych czasów dla samorządów. Ten następny rok, jak myślę, będzie dość trudny

– mówił wojewoda Opaczewski.

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej pisze o sobie, że działa na rzecz zwiększania sprawności i efektywności funkcjonowania administracji samorządowej, a także wspiera decentralizację władzy publicznej. W opisie jej założeń znajdujemy także „wzmacnianie poczucia sprawstwa wśród obywateli” oraz „budowanie lokalnego kapitału społecznego w Polsce”.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska