Malarstwo, grafika i rzeźba. Olsztyn wypełniony wystawami
Wystawy organizowane przez miejskie instytucje kultury to doskonała okazja do poznania efektów pracy artystów. W Olsztynie można podziwiać malarstwo, grafikę, rzeźbę i wyjątkowe instalacje.
Ekspozycje Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie zostały przygotowane w trzech różnych lokalizacjach. Galeria Amfilada w Kamienicy Naujacka prezentuje m.in. rysunki, grafikę, malarstwo autorstwa Zbigniewa Urbalewicza. Wystawa „Quadrata” będzie dostępna do 18 lutego. Galeria Dobro przy ul. Stare Miasto 24-25 zaprasza natomiast na ekspozycję portretów po warsztatach charakteryzacji „Ikony popkultury” – „Gdy zostaniesz Jokerem”. Te prace będą prezentowane do końca lutego.
Do 3 marca natomiast w Zajezdni Trolejbusowej przy ul. Knosały będą prezentowane prace Piotra Rogalińskiego. „Nie-zabawki” to niewielkie rzeźby, instalacje i artefakty wykonane ze starego, już niepotrzebnego materiału.
Poza wypożyczeniem książek lub multimediów wystawy regularnie prezentuje biblioteka Planeta 11 przy al. Piłsudskiego 38. Do końca lutego można w niej oglądać twórczość Anny Korczak, studentki trzeciego roku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. „Matryca i bawełna” to akwarele i grafiki. Jak wyjaśnia autorka – tytuł pochodzi od nośników prac. Na matrycy (np. linoleum lub blasze) tworzone są grafiki, które następnie artystka odbija na papierze bawełnianym.
Po sąsiedzku, bo w BWA Galeria Sztuki jeszcze do 3 marca można oglądać ekspozycję zatytułowaną „Ćwiczenia z przemijania”. Jej kuratorka i dyrektorka olsztyńskiego BWA Małgorzata Bojarska-Waszczuk zaprosiła do niej dziewięcioro artystów, których prace są prezentowane zarówno w głównej, jak i kameralnej sali instytucji. Jak podkreśla – „kiedy zaczynamy czuć się śmiertelni, staje się to dla nas trudne do zniesienia. Uciekamy od tej wiedzy. Ale w jakimś momencie życia, jakaś strata, jakiś brak, uświadamia nam, że zaczął się czas odejmowania. Wtedy zaczynamy ćwiczenia z przemijania”.
W drugiej połowie lutego inaugurację będzie mieć wystawa w Olsztyńskim Teatrze Lalek. To okazja, aby przyjrzeć się babciom i dziadkom oczyma olsztyńskiego fotografika Jarosława Poliwki. Wernisaż zaplanowany na 17 lutego będzie towarzyszyć premierze spektaklu „Babcia”.
Redakcja: A. Niebojewska za UM Olsztyna