Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Matura w dwóch formułach. Jak będzie wyglądał tegoroczny egzamin dojrzałości?

Fot. pixabay

Maturzyści z całego kraju rozpoczynają egzamin dojrzałości. W tym roku egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach.

Do matury w Formule 2023 przystąpią pierwsi absolwenci 4-letniego liceum, a absolwenci 4-letniego technikum, którzy byli ostatnim rokiem uczącym się w gimnazjach oraz osoby, które poprawiają wyniki, przystąpią do egzaminu, na zasadach z poprzednich lat, w Formule 2015.

Najwięcej zmian będzie na egzaminie z języka polskiego, bo tutaj absolwenci czteroletniego liceum uczyli się więcej, niż w kiedy nauka w liceach trwała 3 lata

– powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Wyjaśnił, że obowiązuje pełny kurs literatury polskiej, co wiąże się chociażby z większą liczbą lektur obowiązkowych, ale też z rozszerzonym zakresem umiejętności i wiadomości, które dotyczą języka polskiego.

Stąd też arkusz jest zupełnie inny z języka polskiego niż na maturze w Formule 2015

– wyjaśnił.

Marcin Smolik dodał, że matura pisemna z języka polskiego składa się z trzech, a nie jak wcześniej, dwóch części.

Język polski w użyciu, która to część jest trochę podobna do tego, co jest obecnie w czytaniu ze zrozumieniem. Jest druga część arkusza, której nie ma w ogóle w obecnej maturze – test historyczno-literacki. I trzecia część, czyli wypracowanie. O ile obecnie maturzysta musi napisać minimum 250 wyrazów, to w przypadku matury 2023 musi być to wypracowanie troszkę dłuższe

– powiedział.

Matura pisemna z języka polskiego w nowej formule będzie trwać dłużej – 240 minut zamiast 170.

 

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko