Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Mierzeja Wiślana zostanie przekopana!

Mierzeja Wiślana. Fot. Marek Ostrowski

Decyzja zapadła – powstanie kanał żeglowny przez Mierzeję Wiślaną.

– Rząd przyjął dziś wieloletni program pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” – informuje Piotr Jasina, rzecznik prasowy Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Podczas kwietniowej wizyty w Elblągu minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk informował, że po przyjęciu przez rząd programu budowy kanału pod koniec roku ruszą pierwsze prace dotyczące inwestycji. Będą związane z przetargami na projektowanie i uaktualnienie raportu oddziaływania na środowisko.

W kwietniu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wziął udział w konferencji nt budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Fot. M. Stankiewicz

Budowa ma się zakończyć w 2022 roku. Koszt przekopu i budowy śluzy oszacowano na 880 milionów złotych, ale ten prawdziwy poznamy dopiero po zakończeniu inwestycji. Inwestycję sfinansuje budżet państwa. Budowa drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną i Zalew Wiślany umożliwi swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i innych portów Zalewu Wiślanego będących portami Unii Europejskiej.

Najlepszą lokalizacją na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest Nowy Świat. Źródło Urząd Morski w Gdyni

Według rządu, spowoduje to szybszy rozwój gospodarczy Elbląga, obszaru Zalewu Wiślanego i odblokowanie portów Trójmiasta, a także zapewni wzrost bezpieczeństwa w regionie przez wprowadzenie swobodnej żeglugi polskich okrętów marynarki wojennej i straży granicznej do portu w Elblągu.

W efekcie inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo granic zewnętrznych Unii Europejskiej i Zalewu Wiślanego, bo żegluga po nim znajduje się poza kontrolą Unii. Ponadto przekop mierzei uniezależni żeglugę po Zalewie Wiślanym od Rosji. Obecnie swobodna żegluga po Zalewie Wiślanym jest utrudniona ze względu na ograniczenia wprowadzone przez Rosję.

Pas granicy na Mierzei Wiślanej. Fot. K. Pakulnicki

 

(mstan//lew/bsc)