Multimedialna wystawa poświęcona powojennemu Elblągowi już otwarta
Dzięki nowoczesnej technologii można przenieść się do powojennego Elbląga. Regionalna Pracownia Digitalizacji stworzyła wystawę multimedialną, poświęconą losom miasta sprzed prawie 80 lat.
– Tytuł wystawy to „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-49″ – mówiła Edyta Bugowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
Można ją także zwiedzać za pomocą aplikacji. Wystarczy otworzyć ją w swojej przeglądarce na telefonie i wykonać serię zadań, m.in. oznaczyć elbląskie ulice czy znaleźć takie przedmioty, które najczęściej były używane przez mieszkańców Elbląga i dzięki temu uzyskać meldunek w powojennym mieście.
Częścią ekspozycji są stoły multimedialne, rzutniki i piramidy holograficzne – mówiła Edyta Bugowska.
Właśnie to chcieliśmy pokazać na tej wystawie, że to życie nie było łatwe, że trzeba było je budować od początku. Wystawa jest multimedialna – mamy makiety, pokazujemy filmy, na stołach multimedialnych są również gry, dużo zdjęć. Oprócz tego są piramidy holograficzne, holoboksy.
Częścią wystawy jest też sala do wirtualnej rzeczywistości. Tam za pomocą gogli VR można odwiedzić jeden z pierwszych zakładów fotograficznych w powojennym Elblągu.
Regionalna Pracownia Digitalizacji jest częścią Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i zajmuje się cyfryzacją zabytków. Część z nich pojawiła się na wystawie multimedialnej. Ekspozycję można odwiedzać do końca roku.
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: M. Rutynowski