Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Narodowe Święto Niepodległości. Program obchodów w miastach regionu

Fot. P. Getka

Przed nami Narodowe Święto Niepodległości. Główne obchody w województwie warmińsko-mazurskim odbędą się w Olsztynie. Nie zabraknie także wydarzeń patriotycznych w innych miastach regionu.

Olsztyn

Obchody rozpoczną się o godzinie 11 mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice konkatedralnej pw. Świętego Jakuba Apostoła – poinformował rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztof Guzek.

W samo południe odśpiewany zostanie hymn Polski. Wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerują na plac Solidarności. Przed pomnikiem Wolności Ojczyzny odbędzie się część państwowa

– wyjaśniał.

Uroczystości na Placu Solidarności rozpoczną wystąpienia okolicznościowe i Niepodległościowy Apel Pamięci. Po nich odbędzie się salwa honorowa oraz złożenie wieńców.

Dla uczestników uroczystości przygotowano także pokaz sprzętu wojskowego, a także stoiska promocyjne jednostek wojskowych i służb mundurowych, które będą dostępne do godziny 15. Znajdzie się tam również stoisko Radia Olsztyn, na którym będziemy rozdawać biało-czerwone flagi.

Elbląg

Program wydarzeń obejmuje mszę w intencji ojczyzny w katedrze pw. św. Mikołaja, a po o 11, dalsza część obchodów przy pomniku Twórców Niepodległości. Będą przemówienia, apel pamięci i honorowa salwa.

Obok oficjalnych wydarzeń w 105. rocznicę odzyskania wolności przez nasz kraj w mieście można też będzie uczcić w biegu. Start wydarzenia o godzinie 13.30. Na listach startowych jest ponad 550 dzieci i ponad 700 osób dorosłych – powiedział jeden z organizatorów Marek Kamm.

Dystans biegu głównego to 10 km. Są to 3 okrążenia długości 3 333 metry. Trasa prowadzi po elbląskiej starówce i kilku głównych ulicach w centrum miasta. Będą biało-czerwone koszulki, kotyliony, okolicznościowe koszulki i dość podniosła, patriotyczna atmosfera

– powiedział.

– Elblążanie dla Niepodległej mogą wziąć też udział w pływackiej sztafecie – dodała Natalia Szrama z MOSiR-u.

Zapraszamy na krytą pływalnię przy ul. Robotniczej. Co prawda zapisy elektroniczne już się zakończyły, ale na miejscu będzie można dopisać się do listy i wziąć udział

– wskazała.

W zeszłym roku uczestnicy dla Niepodległej przepłynęli ponad 187 tysięcy metrów, a w tym planują pobić ten dystans. Start sztafety o godzinie 17 na krytej pływalni.

Ełk

W Ełku  przygotowano Bieg Niepodległości, koncert laureatów Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej i wieczornicę patriotyczną.

Bieg ruszy o godzinie 11.11 spod ratusza miejskiego. Występy artystyczne rozpoczną się w południe w sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury. Na wieczór pełen zadumy zapraszają natomiast harcerze z Hufca ZHP.

– Wieczornicy, którą zorganizowali przyświeca hasło „Wszyscy jesteśmy polskimi żołnierzami” – wyjaśniała Katarzyna Kowalewska, komendantka ełckiego hufca ZHP.

My wszyscy, jak żołnierze z tamtych lat, walczymy o to, by żyło nam się dobrze w niepodległej i wolnej Polsce. Wszyscy stawiamy czoła temu, by służyć ojczyźnie, stąd to hasło

– podkreśliła.

W programie wieczornicy zaplanowano przygotowany przez harcerzy montaż słowno-muzyczny. Początek o 15 w sali Zebra Ełckiego Centrum Kultury.

Gołdap

W Gołdapi z okazji Święta Niepodległości przygotowano naukę udzielania pierwszej pomocy, pokazy sprzętu wojskowego i sztafeta. Będą też występy artystyczne, parada motocyklistów, ognisko patriotyczne i część oficjalna. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się już o godzinie 10 – poinformowała Halina Wojtanis, dyrektor Domu Kultury w Gołdapi. Punktem programu, który co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, jest sztafeta.

W tym roku jest to trzynasta edycja tej sztafety, która jest przygotowywana przez centrum wolontariatu przy Stowarzyszeniu „Partnerstwo Sztuk”. Bieg rozpoczynamy o godzinie 11.11. O 12 w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego śpiewania hymnu państwowego. O 12.30 zapraszamy do sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi, gdzie odbędzie się część artystyczna

– mówiła.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 18 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele NMP Matki Kościoła. Po mszy na placu Zwycięstwa przed pomnikiem Orła Białego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Do 30 listopada w Urzędzie Miejskim w Gołdapi można też oglądać wystawę „Tak powstała Niepodległa”, którą udostępniło Biuro Programu „Niepodległa”.

Giżycko

Msza za ojczyznę i kwiaty przed pomnikami bojowników o wolność. Tak Giżycko świętuje dzień 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości.

– Poza oficjalnymi obchodami samorząd przygotował dodatkowe atrakcje – powiedziała Małgorzata Kulas-Szyrmer, kierownik biura promocji giżyckiego ratusza.

Jedną z atrakcji jest możliwość bezpłatnego zwiedzania Twierdzy Boyen. W hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 odbędzie się 21. edycja Turnieju Tenisa Stołowego z okazji Święta Niepodległości. Giżyccy seniorzy przygotowali wieczornicę, podczas której można będzie posłuchać wierszy i pieśni w ich wykonaniu

– dodała.

Dzisiaj i jutro w hali MOSiR odbędzie się turniej piłki siatkowej dziewcząt pod hasłem „Gramy dla Niepodległej”.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Redakcja: M. Rutynowski za K. Grabowska/M. Zbrożek