Niezwykła historia Marii Zientary-Malewskiej. „Warmia ją inspirowała”
Film, książka i podcast poświęcony Marii Zientarze-Malewskiej. To efekt projektu promującego życie i twórczość zmarłej 40 lat temu warmińskiej poetki.
Autorzy starali się pokazać zarówno drogę twórczą pisarki, jak i jej środowisko. Na filmie, zrealizowanym przez Jolantę Wiszniewską ze Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii i Piotra Pacewicza, pokazany jest także szlak turystyczny wiodący z rodzinnego Brąswałdu do Olsztyna, gdzie Maria Zientara-Malewska spędziła całe swoje dorosłe życie.
Zależało nam na tym, żeby o Marii Zientarze-Malewskiej opowiedzieć w kontekście Warmii, bo Warmia ją inspirowała i o Warmii napisała najwięcej wierszy. Pokażmy jej ulubione ścieżki, miejsca i to co było dla niej najważniejsze w życiu, czyli przyrodę warmińską
– podkreśliła.
W podcaście, którego autorką jest nasza radiowa koleżanka Ewa Zdrojkowska, usłyszeć można między innymi opowieści bratanicy poetki Marii Surynowicz.
Sięgałam przede wszystkim do archiwum i rozmów z panią Marią Surynowicz – bratanicą Marii Zientarze-Malewskiej. Trzeba było zaznaczyć Brąswałd i wystawę, która jest w Izbie Pamięci. Na bazie tej wystawy Kazimierz Kisielew przygotował prezentację
– wyjaśniła.
Regionalista i nauczyciel Kazimierz Kisielew w bogato ilustrowanej książce „Poetessa Św. Warmii” opisuje zarówno miejsca bliskie poetce, jak i jej artystyczną drogę.
Moim celem było pokazanie trudnej drogi jaką przeszła, od małej dziewczynki, która musiała pójść do niemieckiej szkoły do znanej poetki warmińskiej. Była to naprawdę bardzo trudna droga
– podsumował.
Książka została wydana w formie tradycyjnej, ale można ją także pobrać ze strony internetowej Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii, gdzie zamieszczono również podcast i film.
Posłuchaj wypowiedzi
Posłuchaj rozmowy z Jolą Wiszniewską, która przeprowadziła Monika Szczygło:
Autor: R. Lesiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy