Osobiste wspomnienia przelane na papier. Zenon Złakowski wydał książkę „Mój stan wojenny”
Ukazała się nowa książka Zenona Złakowskiego. „Mój stan wojenny” to wspomnienia olsztyńskiego poety, pisarza, wieloletniego dziennikarza Radia Olsztyn i działacza antykomunistycznej opozycji.
To osobiste wspomnienie lat 80. ubiegłego wieku. Zawiera fakty historyczne i własne wspomnienia dotyczące działalności olsztyńskiej opozycji. Autor umieścił w niej także rysunki nieżyjącego już olsztyńskiego karykaturzysty Aleksandra Wołosa oraz dowcipy z tego okresu.
Jak tłumaczył Zenon Złakowski, humor był ważną częścią tamtych lat.
Zamieszczony w książce humor nazwałem „humor wojenny – czarny humor”. Są to dowcipy, które wówczas krążyły. Pomyślałem, że chyba warto to przytoczyć, bo nie były to tylko: płacz i żałoba, ale bardzo ludzkie podejście. Humor najczęściej obśmiewał władze reżimowe, które przeciwko narodowi wytoczyły ogromny aparat.
Zenon Złakowski w swoim dorobku ma już w książki o historii olsztyńskiej Solidarności w latach 80. Przyznaje jednak, że nowa pozycja jest bardziej osobista.
Pewne fakty i obserwacje zapisywałem już w stanie wojennym, wydarzenia, ale też przeżycia w kręgu moich najbliższych, czasami dramatyczne. Po latach pomyślałem, że warto to wydać w formie książki.
Choć książka nosi tytuł „Mój stan wojenny”, opisuje także wydarzenia po zniesieniu stanu wojennego.
Zapaść gospodarcza się pogłębiała, represje były nadal do 1989 roku, stąd w mojej świadomości prawie cała ta dekada to przedłużający się wojenny.
Zenon Złakowski po upadku PRL-u był posłem na Sejm. Podczas spotkania autorskiego wręczono mu medal 40-lecia Solidarności.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/akt.tek