Ostatni moment na odwiedzenie magazynów Archiwum Państwowego i wzięcie udziału w warsztatach
Warsztatami w Archiwum Państwowym w Olsztynie zakończą się 3-dniowe obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów. Od poniedziałku wszyscy mogli przekonać się, w jaki sposób pozyskuje się, opracowuje i archiwizuje stare dokumenty, zdjęcia i historyczne przedmioty.
O godzinie 11.00 rozpoczęło się uroczyste przekazanie spuścizny profesora Andrzeja Romana Gąsiorowskiego do zasobu olsztyńskiego Archiwum Państwowego. Co się w niej znajduje?
Głównie są to prace pana profesora dotyczące mniejszości polskiej na Warmii i Mazurach, na Litwie i na Łotwie. Bardzo ciekawą rzeczą jest też jego osobista praca – saga rodzinna, w której opisuje losy rodziny. To zawsze jest wzbogacenie naszego zasobu. Do tej pory archiwa gromadziły głównie akta instytucji państwowych. To nam pokazuje inną sferę, bardziej osobistą
– opowiada kustosz Cezary Rzepczyński.
Ostatnim akcentem olsztyńskich obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów będą warsztaty „Co kryje Archiwum Państwowe w Olsztynie?”, które rozpoczną się o 17.00.
Będzie można odwiedzić magazyny archiwalne. Jest dużo ciekawych materiałów archiwalnych, które u nas się przechowuje. Najstarszy dokument jest z XIV wieku. Natomiast gro naszych dokumentów, które u siebie przechowujemy, to jest XIX-XX wiek
– mówi Rafał Gelo z olsztyńskiego Archiwum Państwowego.
Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Olsztynie są dostępne jest również wystawy fotograficzne: „Olsztyn na fotografiach w latach 1945-1989” oraz „Spuścizna prof. Andrzeja Romana Gąsiorowskiego”.
Autor: P. Świniarski
Redakcja: A. Chmielewska