„Ostatnia Mohikanka” na antenie Radia Olsztyn
W niedzielę na antenie Radia Olsztyn wyemitujemy słuchowisko „Ostatnia Mohikanka”. Początek o godzinie 17.05.
W pięknej mazurskiej przestrzeni Stodoły Chochół nagraliśmy słuchowisko, które jest opowieścią o niepogodzeniu i trwaniu na przekór przeciwnościom losu w obliczu problemów powojennej codzienności i różnic kulturowych, z ciepłą refleksją nad potrzebą bliskości i istotą człowieczeństwa.
Akcja dzieje się w miasteczku na Mazurach w latach 1947-49 r. W części zniszczonej wojną kamienicy zasiedla się dwoje przedwojennych mieszkańców tych stron – Mazur i Żydówka. Bohaterowie mają swoje życiowe tajemnice. Mają także w tym miejscu do wypełnienia swego rodzaju sensacyjne misje. To przesłanie sztuki z po ludzku refleksyjną pointą.
Słuchowisko utrzymane w dość pogodnym nastroju, inspirowane jest historią postaci opisanej w lokalnym mazurskim tygodniku – sylwetki niemieckiej Żydówki zwanej przez powojennych mieszkańców Szczytna „ostatnią Mohikanką”.
Autorem scenariusza do słuchowiska jest Robert Wasilewski, a reżyserii podjął się Dariusz Błaszczyk. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska z Polskiego Radia, wspierany przez realizatorów z Radia Olsztyn – Pawła Aksiutę oraz Radosława Hrynka. Oprawą muzyczną zajął się Jacek Hałas. W słuchowisku wystąpili aktorzy: Dorota Landowska, Marek Tyszkiewicz, Agnieszka Harasimowicz, Marcin Kiszluk i Wojciech Rydzio.
Słuchowisko powstało przy współpracy Radia Olsztyn i Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury ANIMA, które pozyskało niezbędne środki finansowe do stworzenia tego dzieła.
Słuchowisko zostało nagrane w naturalnej przestrzeni Stodoły Chochół Nadleśnictwa Spychowo.
Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Facebook Warmia i Mazury, invest.warmia.mazury.pl
Wsparcia finansowego udzielił także jako mecenas kultury Bank Spółdzielczy w Szczytnie.
Redakcja: K. Ośko za Ż. Zwierko